Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poustevníci obývali i Tachovsko, usadili se na devíti místech, mnohdy u kostelů

Tachovsko – Po poustevnách pátrali dva badatelé čtyři roky, aby zjistili, že na Plzeňsku kdysi bývalo sto pět míst spojených s různou formou poustevničení. Luděk Krčmář s Petrem Rožmberským, který s nápadem zpracovat poustevny v regionu přišel, zjistili, že jen na Tachovsku je devět míst, kde pobývali poustevníci.

18.1.2017
SDÍLEJ:

O POUSTEVNÁCH a poustevnících nejen na Tachovsku vyprávěl 
v kladrubském muzeu Luděk Krčmář. Diváci se mohli seznámit také s podobami pousteven. Foto: Monika Šavlová

Jedna byla poblíž Svaté Kateřiny v Mnichovství. „Již ve středověku doložená poustevna hrající významnou úlohu na Norimberské stezce v Pořejově, barokní poustevna u osamoceně stojícího poutního kostela sv. Anny u Plané či legendická poustevna, posléze barokní poustevna u osamoceně stojící poutní svatyně, jedna z mála dosud stojících Svatá Apolena u Málkova," vypočítává místa na Tachovsku Luděk Krčmář ze Západočeského muzea v Plzni.

Další místo, kde se podivíni oddávali poustevničení, byla barokní poustevna u osamoceně stojící poutní svatyně, dosud ve zříceninách Svatý Petr a Pavel u Stříbra. Dále barokní poustevna ve Světcích, zaniklá romantická poustevna v parku Šipín, možná poustevna při poutním místě, kterou naznačují pověsti v Kladrubech a existují písemné zmínky o středověké poustevnici žijící v okolí.

Poustevníci si vybírali sakrální místa také proto, že bylo potřeba o ně pečovat. „Zvláště v období baroka, vyplývá to i z lokalit na Tachovsku," poukazuje badatel.
Poustevníci žili na Tachovsku pustý, odloučený život. Název poustevna napovídá o svém významu. „Vzniklo ze slova poušť a odkazuje na první raně křesťanské poustevníky 2. – 3. století žijící v odloučení na poušti. Nejčastěji pobývali v jeskyních, kde se zcela vzdálili od lidského okolí a modlili se ve snaze o co co největší sjednocení s Bohem. Nemusím moc naznačovat, že situace v Čechách už byla jiná. Nejstarší naši poustevníci patřili k řádu benediktýnů," popisuje Krčmář s tím, že z legend o známém poustevníkovi sv. Vintíři víme, že takovýto poustevník byl vlastně kolonizátor pustého území.

Nejstarší poustevny vznikaly podle badatelů na těžko dostupných místech. „Prvním ´typem´ poustevníků u nás tedy byli poustevníci našeho raného křesťanství, opředení legendami. Další vlnou poustevnictví u nás lze nazvat období baroka. Poustevníci se usazují u nově budovaných svatostánků na odlehlých místech (často se jedná o poutní místa). Pečují o ně a zajišťují jejich chod. Jsou za to placeni či zajištěni nadací, nebo se živí almužnou. Často si přivydělávali dalším řemeslem. Někteří z nich se po vytvoření českého bratrstva poustevníků – Ivanitů – stali jeho členy, někteří ne.

Poustevny byly ponejvíce prostá obydlí, roubená i zděná. V našem regionu se poustevny v jeskyních téměř nevyskytují. Poustevníci byli zrušeni v rámci církevních reforem Josefa II. Následuje třetí věk pousteven u nás, poustevny romantické, které nalezneme v zámeckých parcích.

Z výzkumu vzešlo i několik přednášek a besed, zatím poslední se konala minulý týden v Kladrubech. Vznikla také kniha. „Příprava publikace Poustevníci, poustevny a Pouště v Plzeňském kraji trvala přibližně čtyři roky. Byla doprovázena i výstavou. Jednalo se o poctivou historickou práci s použitím základních nepublikovaných pramenů, zpracování literatury, topografického a ikonografického materiálu s výzkumnou prací v terénu, včetně pořízení fotodokumentace," dodává jeden z autorů publikace Luděk Krčmář.

Stejně jako v celých Čechách, tak i na Tachovsku došlo ke zrušení poustevníků za Josefa II, v roce 1782. Výzkumníci zcela jistě ví, že v té době byl poustevník u Svaté Apoleny.

Autor: Antonín Hříbal

18.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

V pátém volebním obvodě v Tachově mělo odvoleno za prvních 90 minut sto voličů.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Motokrosové finále se vydařilo

Stříbro – Motokrosový seriál MOTUL Cup, sdružený přebor Čech západních a středních, také v letošní sezóně poslal svůj finálový závod na nejstarší tuzemskou trať – Terén sv. Petra ve Stříbře.

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

Planá - Nehoda kamionu a osobního auta zkomplikovala v pátek odpoledne dopravu na průtahu Planou. 

FOTOGALERIE: Hasiči se museli potýkat se stísněným prostorem, ale i únikem plynu

Stříbro – O dnešním ránu v blízkosti Hornického skanzenu ve Stříbře se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Během ranních hodin se sem sjely hned tři jednotky hasičů, a to jak ze Stříbra, tak z Tachova. Jejich úkol byl jasný. Dostat tři zraněné osoby z Důlní štoly Prokop, která se v areálu skanzenu nachází.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení