To vše mohli ochutnat po poutní bohoslužbě pod širým nebem účastníci Chlebovomáslových slavností, které se už tradičně v tomto období konají u kapličky v Zahoří, na úpatí Vlčí hory u Černošína.
Počet účastníků rok od roku roste, v letošním roce jich bylo odhadem kolem stovky.


„Celkem tady máme čtrnáct druhů chleba. Dodavatelů je několik. Jsou to dvě pekařství ze Stříbra, chléb jsme upekli také za občanské sdružení Pomozme si sami, které slavnosti pořádá, jeden chléb je z Německa, další pak jsou z okolí, vesměs se jedná o domácí chleby. Počet druhů chleba, které účastníci mohou ochutnat, se každý rok zvyšuje," řekla Deníku za organizátory Marie Válová s tím, že většinou jsou to chleby upečené jen pro Chlebovomáslové slavnosti.


Ty už se konaly po sedmé, vycházejí ovšem z historické tradice. „Dříve chodili němečtí obyvatelé Zahoří každou neděli na mši do Černošína a tamní obyvatelé je vždy hostili. A jednou za rok, právě na mši Svaté Trojice, chodili Černošínští sem a obyvatelé Zahoří je hostili chlebem, máslem a bílou kávou," popsala Válová.
Současná slavnost byla zavedena jako vzpomínka na dávnou tradici před sedmi lety, když se dokončila rekonstrukce kapličky. Organizátoři se snaží zachovat poutní tradici, proto připravují pravidelně tři různé trasy pro pěší poutníky. Kromě českých účastníků je vždy hojná také účast německých poutníků. Tradicí je rovněž dvojjazyčná bohoslužba pod širým nebem, kterou sloužil plánský farář Jaroslav Šašek.