VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pověry nebo léty prověřená pravda?

Tachovsko - Házení pantoflem, kapří šupiny a řada dalších zvyků úzce souvisejících se svátečním obdobím

5.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Kouzelný ořech

Večer před Štědrým dnem si nachystáte k posteli vlašský ořech. Ráno, ihned po probuzení ho rozlousknete a nalačno sníte. Účinek je ohromující - celý rok vám dají pokoj blechy a štěnice!

Sníh pro krásu

Jestliže napadne čerstvá sněhová pokrývka, dívky a ženy, neváhejte! Bosky vyběhněte ven - chodidly do vás vnikne síla a zdraví. Nezapomeňte se také sněhem pořádně umýt! Tato pohanská kosmetická procedura zaručí skvostný vzhled všech partií vašeho těla, kterých se sníh dotkl.

Mazání medem

Chcete být po celý rok oblíbení? Namažte si po ranním obřadném mytí skráně medem. Jak dlouho se má nechat med působit? To už lidové praktiky neříkají. Nezbývá než vyzkoušet.

Kapří šupiny

Šupiny z vánočního kapra ukryté v peněžence vám zajistí dostatek peněz (dokud je neztratíte). Stejnou službu vykoná drobná mince ukrytá pod talířem (nebo ještě lépe držená v levé dlani) při štědrovečerní hostině. Účinek kouzla lze posílit, sníte-li mísu čočky. Do roka zbohatnete.

Pro vdavekchtivé

Dále přinášíme několik kouzel pro všechny, kteří usilovně touží po manželském svazku.
Vdavekchtivým dívkám např. dobře poslouží, když během večera tajně seberou devět patek od vánoček. Do roka se objeví ženich.

Třesení bezem

Obřad je vhodný pro osamělé dívky i chlapce a je nutno ho vykonat tajně! Po večeři se nepozorovaně vykradete k nejbližšímu bezu, pořádně s ním třesete a současně pronášíte zaklínadlo čili orákulum: "Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý (milá) dnes."
Budete-li mít štěstí, z rasy psa a povahy štěkotu lze odhanout kvality příštího partnera. Odpoví-li vám jezevčík nebo podvraťák, díru do světa s ženichem asi neuděláte. Bernardýn může znamenat řezníka, kulturistu, ale také muže holdujícího alkoholu, pudlík nafintěnou nebo i ufňukanou ženušku. Fantazii ve výkladu se meze nekladou, naopak, nechte se unést svou intuicí. Také bedlivě naslouchejte, odkud štěkot, kňučení či zoufalé vytí přichází. V tu stranu se pak můžete vydat partnera hledat.

Házení pantoflem

Dobře známé házení pantoflem prozradí budoucnost se zárukou pouze dívkám, které už mají známost. Dá se provádět dvojím způsobem. Začátečnice hází rukou, pokročilejší a odvážnější ho vykopnou přímo z nohy, jedno zda pravou nebo levou. Zásadou je ale stát vždy zády ke dveřím. Špička směřující ze dveří znamená do roka svatbu. V opačném případě máte zaručenou volnost a svobodu přinejmenším do dalších Vánoc.

Zdvihání štěstí

Připravte si sedm hrnečků a sedm symbolů. Například minci = bohatství, uhlí = problémy, prsten = svatba, kus hřebínku = nedostatek, šáteček = cesta, chléb = štěstí, figurka dítěte = dítě. Potom symboly přiklopíte hrnečky. Hadač musí mít zavázané oči a před hádáním mu hrnečky promícháte. Z jednoho naslepo vybraného hrnečku potom v okamžiku zjistí, co ho čeká napřesrok.

Autor: Gabriela Peringerová

5.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení