Kouř stoupající z několika oken horních pater objektu, křik lidí, sirény. Oči obyvatel Tachova byly ve čtvrtek odpoledne upřeny k ubytovně na sídlišti Východ, kde vypukl požár.
Na místo se sjelo několik hasičských jednotek, státní i městská policie, zdravotnická záchranka. Objekt v obležení červených hasičských aut a žlutých sanitek v mnohých pamětnících mohl vyvolat vzpomínky na devastující výbuch ubytovny před více než čtyřiceti lety, který na místě zanechal desítky mrtvých.


Čtvrteční požár se naštěstí obešel bez obětí a vážnějších zranění. „Hasiči evakuovali asi 110 osob, 20 lidem museli nasadit vyváděcí masky, aby je v bezpečí dostali ven. Tři osoby se nadýchaly zplodin hoření, ty si převzali zdravotníci ze záchranné služby," uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Operační středisko tísňové linky 112 přijalo informaci o požáru ve čtvrtek pět minut před jednou hodinou odpoledne. Poplach vyhlásilo místním profesionálním i dobrovolným hasičům a jako posilu na místo vyslalo jednotku SDH Planá.
„Objekt ubytovny je členitý, v nejvyšší části má pět nadzemních podlaží, požár vznikl ve čtvrtém z nich. Oheň poškodil celou jednu bytovou jednotku, hustý kouř zaplnil tři patra," doplnila mluvčí hasičů.
Krátce před druhou hodinou odpoledne se podařilo hasičům požár zlikvidovat. „Od té doby odvětrávali budovu pomocí přetlakové ventilace," uvedla dále Jakoubková s tím, že příčina vzniku požáru se vyšetřuje. Pravděpodobně vznikl v koupelně jednoho z bytů.


Škody se podle hasičů předpokládají vysoké, pravděpodobně půjdou do výše několika miliónů korun.
Ze zmíněných 110 evakuovaných byla řada cizinců, kteří na Tachovsko přijeli většinou za prací. Jedním z nich byl také Jozef Onody ze Slovenska. Ten přečkával dlouhé minuty do evakuace na balkonu svého pokoje s ručníkem přes ústa.
„Ucítil jsem kouř, ale netušil jsem, co to může být. Nevěnoval jsem tomu pozornost, až jsem si všiml, že kouř začíná stoupat i z otvorů po topenářských trubkách," popsal situaci obyvatel ubytovny.


Ten vstal, aby se podíval, co se vlastně děje. „Otevřel jsem dveře a chodba byla plná kouře. Bylo ho tolik, že se nedalo vůbec dýchat, valilo se to všude."
Proto si vlezl na balkon. „To bylo jediné místo, kde se dalo trochu dýchat, i když i na balkon šel kouř z oken pode mnou," dodal starší muž, kterého hasiči rovněž evakuovali.