Třicetitisícovou dávku hmotné nouze a příležitost k bydlení dostali lidé, kteří o předminulém víkendu přišli při požáru ve Strahově o střechu nad hlavou. Pohostinství a vstřícnosti úřadů početná komunita využila jen jeden den, pak se rozprchla po příbuzných. „Pro jedenáct dospělých a osm dětí začala ihned v pondělí sociální kurátorka shánět bydlení. V tomto směru vyšel vstříc starosta Stráže a dohodl dlouhodobý pobyt v ubytovně Tělovýchovné jednoty Stráž,“ informovala nás Alena Ratajová, vedoucí sociálního odboru Městského úřadu ve Stříbře.

Skupina ale v zařízení vydržela pouze jeden den. „V úterý k nám přišli a láteřili, že cena za ubytování je moc vysoká,“ dodala vedoucí. Sto dvacet korun na osobu se obětem požáru zdálo moc a tak se lidé rozdělili a odešli bydlet k příbuzným. „Ačkoli předtím požadovali, že chtějí žít pohromadě,“ uvedla Ratajová. K záležitosti se nám vyjádřil i starosta Stráže Karel Fišpera.

„Pochopili jsme, že ti lidé nemají kde bydlet, a tak jsme jim nabídli pomocnou ruku. Takové neštěstí nás nenechalo chladnými. A že pak ubytovnu hned druhý den opustili? Každý je svého osudu strůjcem,“ poznamenal starosta. Peníze skupině lidí bez přístřeší poskytl jednorázovou dávkou nejen Městký úřad v Bezdružicích, ale také Obecní úřad v Horních Kozolupech. V den neštěstí jim opatřil i dočasné bydlení ve škole ve Slavicích.

Pomoci se snažila také Krizová služba Diecézní charity Plzeň. „Nabídli jsme jim ubytování v jednom z našich zařízení, ale odmítli,“ uvedl pracovník Charity Jan Jung.

Glosa autora:Neumějí přemýšlet dopředu