Receptem na to, jak se dožít sta let, může být třeba každý den vydatná snídaně v podobě dvou smažených vajíček. Alespoň tak ještě nedávno snídala Marie Šavlová z Bezdružic. Ta se minulý týden dožila svých 101. narozenin.

Tachovský deník byl na oslavě jejích stých narozenin. Marie Šavlová byla tehdy po zlomenině nohy a hůře se pohybovala. Přesto ještě dokázala žertovat.
„Dnes je na tom babička podobně jako před rokem. Pohybuje se úměrně k svému věku, ale je na tom relativně dobře,“ řekl nám starosta Bezdružic a zároveň prazeť Marie Šavlové Jan Soulek.

„Babička nemusí užívat prakticky žádné prášky, nemá snad ani žádný recept na dlouhověkost,“ dozvěděli jsme se na oslavě jejích narozenin od příbuzných. „Dokonce snídá každý den dvě smažená vajíčka. Jinak stále šije a vyšívá, a to dokonce bez brýlí,“ sdělila nám na oslavě vnučka Marie Šavlové Anna Alexová.

Paní Marie patří k absolutně nejstarším obyvatelům Tachovska. Například ve městech tachovského okresu nežije nikdo, kdo by jejího věku dosahoval. Ke stovce se blíží jeden muž v Plané, který se narodil v roce 1909. „Jméno a přesné datum vám však nemůžeme prozradit, protože nevíme, jestli by souhlasil se zveřejněním,“ řekli nám na plánské matrice.

V Tachově je nejstarší občankou Anna Sedláčková, která v prosinci oslaví své sedmadevadesáté narozeniny. O půl roku mladší je Emilie Boubalová. Ve Stříbře je nejstarším občanem muž, a to Karel Mužík. Tomu bude v říjnu 98 let. Přesně o dva měsíce mladší je nejstarší žena Stříbra, Kateřina Argmanová.
Dvacet osad spravuje město Bor. Nejstarší obyvatelka žije v Boječnici, jmenuje se Anna Trucová a bude jí pětadevadesát. Stejného věku dosáhne v Kladrubech v září Marie Walterová.

Recept na dlouhověkost.