Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor, v lese se loví. Nerušit

Tachovsko – Celý rok se myslivci připravují na vrchol sezony, kterým je období lovu zvěře. To je již v plném proudu i na Tachovsku. Běžný občan by si v této době měl při návštěvě lesa dát větší pozor a raději si ověřit, zda se právě v den jeho procházky v lese nenacházející lovící myslivci. Souvisí to s bezpečností pohybu i s možným narušením plánu lovu.

15.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: NP Šumava

I lovci musejí dodržovat přísná pravidla a nařízení, které v souvislosti se sezonou platí. „S ohledem na plnění plánu lovu mohou lidé na procházkách velice narušit celý průběh. V posledních letech je tlak na lesy značný. Tudíž zvěř je zmatená. Místo toho aby vyšla na paši, neboli na pastvu za světla, opouští své stanoviště až za tmy. Zvěř je totiž po celý den rušena například houbaři," vysvětlil Deníku předseda Okresního mysliveckého spolku Tachov Pavel Nečas. A jak dodal, je to nemilá komplikace, jelikož uživateli honitby může být za nesplnění plánu lovu uložena pokuta.

Mnoho milovníků přírody se na myslivce často zlobí, že termíny lovů nejsou jednoznačné a nedají se nikde vyhledat, aby si člověk podle toho ověřil, zda v konkrétní den může jít bez pocitu nebezpečí do lesa. „Je stále častější, že myslivci v den lovu umisťují na příjezdové cesty do lesa značky, kde informují návštěvníky, že v lesním komplexu probíhá společný lov zvěře," doplnil Nečas.

„Například já umísťuji upozornění při svítání, aby lidé věděli, že na určeném místě se bude konat lov. Pak už je na každém z nás, zda do těchto míst vstoupí, nebo si vybere na rekreační pobyt jinou část přírody."

Určitě je podle jeho slov nebezpečné pohybovat se před, nebo za střelci. I ti ovšem mají také svá určená pravidla (výběr z nich najdete na následující stránce).
„Bohužel, lidem se domluvit nedá a do těchto míst i přes varování myslivců jdou. Naruší tím průběh lovů a vlastně celého naplánovaného dne," popsal nelehkou situaci předseda okresního mysliveckého sdružení, který dále pokračoval o pravomocích myslivců v den lovu.

„Myslivci samozřejmě sami od sebe nemají právo zakázat vstup do lesa. Toto vyhlášení může dát pouze obec s rozšířenou působností, a to jen ve výjimečných případech," popsal Deníku Nečas s tím, že mezi takové výjimečné případy se počítá například období kladení mláďat, při těžbě dřeva, zpracovávání kalamity, v době říje, ale i v době lovu.

Něco jiného je to ovšem na pronajatých, či vlastních honitbách. Tam panují poněkud odlišná pravidla.

Pro pronajaté honitby je ustanovena myslivecká stráž, která je povinna dohlížet jak na dodržování myslivecké etiky, tak na celkově klidný průběh celého lovu.
Tato stráž má oprávnění, která jsou uvedena i v zákonu o myslivosti. „Členové myslivecké stráže mohou například kontrolovat auta účastníků honu, nebo zadávat pokuty v průběhu honu. Bohužel, nemají právo vykázat případné nezúčastněné, tedy veřejnost a návštěvníky lesa z místa honitby. V tomto ohledu je vše na domluvě s případnými návštěvníky lesů," uzavřel Nečas.

Autor: Jindřich Sýkora

15.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výlov Regentu u Chodové Plané na Tachovsku
67

Výlov Regentu začal

Společný snímek účastníků přeshraniční porady v Tachově.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Tachovsko - Úderem druhé hodiny odpolední začaly letošní volby do poslanecké sněmovny také v okresním městě.

Motokrosové finále se vydařilo

Stříbro – Motokrosový seriál MOTUL Cup, sdružený přebor Čech západních a středních, také v letošní sezóně poslal svůj finálový závod na nejstarší tuzemskou trať – Terén sv. Petra ve Stříbře.

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

Planá - Nehoda kamionu a osobního auta zkomplikovala v pátek odpoledne dopravu na průtahu Planou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení