VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozvánka ke Sklářskému potoku

Tachovsko – Je častým jevem v naší krajině, že právě v oblasti pramenišť bývají potoky nejvíce zasaženy nedávnými (a místy a přes všechnu zákonnou ochranu i současnými) snahami o zbytečnou kultivaci území, nekonečným a tedy tak trochu hloupým bojem s vodou.

29.12.2009 1
SDÍLEJ:

Sklářský potok. Foto: Miroslav Trégler

Ekonomické zisky z takovéhoto počínání jsou často mizivé a tak jediné, čeho tím s jistotou bylo dosaženo, je zničení či vážné poškození cenných biotopů.

Prameniště Sklářského potoka najdete v Českém lese pod Tetřevím vrchem (815,3 m) nedaleko od státní hranice. I pro něj platí to, co bylo řečeno úvodem, ovšem se šťastnějším koncem. Nádherná mozaika rašelinných a podmáčených smrčin, byla v roce 1990, tedy hned po pádu železné opony, vyhlášena tehdejším ONV v Tachově za přírodní rezervaci „Pavlova Huť“. V napřímeném a zahloubeném úseku potoka, tvořícího zde jižní okraj chráněného území, byly vybudovány hrázky ke zpomalení odtoku vody. Rašeliniště i rezervace jsou přeshraniční a byly začleněny do soustavy chráněných území evropského významu NATURA 2000.

Pod rezervací se Sklářský potok nejprve přimkne ke hranici, po té se stočí do Čech a opouští – jen na chvíli – mohutný hraniční hvozd. Tady na pláních stávala obec Pavlova Huť se sklárnou, loveckým zámečkem, hájovnou, varnou na potaš a mlýnem s pilou. Ze vsi čítající před druhou světovou válkou 14 usedlostí nic nezbylo. Jen rybník. To vše se dozvíte v Procházkově historicko – turistickém průvodci Český les – Tachovsko, č. 2.

Romantiku místa nelze načíst, můžete ji však prožít. Prošel jsem toho za posledních 20 let v Českém lese dost a tak mohu říci, že úsek Sklářského potoka mezi Pavlovou Hutí a hájenkou Obora je jedním z nekrásnějších v tomto pohoří. Na Tachovsku určitě. Údolí sevřené vrchy Pupek (733,9 m) a Bučina (675,3 m) je dobře dostupné po žluté turistické značce, zpevněnou lesní cestou. Kamenitým korytem dovádí se voda „pění“ v peřejích, z břehů voní mech a tlející dřevo, do strání se plazí bučiny. Idyla horské bystřiny. Doslova.

Podél cesty k hájence a u hájenky je řada starých dubů, z nichž některé jsou dokonce vyhlášeny za památné stromy. Údolí se zde trochu rozestupuje a z obou stran přitékají potoky. Největším přítokem je potok Studenecký, pramenící ještě v Hornofalckém lese u samoty Smuckerhof a nesoucí jméno po další zaniklé vsi českoleského příraničí – Pavlově Studenci.

Sklářský potok ústí do údolní nádrže Lučina, tedy do Mže, v místě Mlýnského rybníka. Vytéká tak z lesů do krajiny odlesněné, otevřené a více přehledné. Roztroušené chalupy a nelesní zeleň ve svazích pod Milířemi a Oborou dotvářejí celkem ojedinělé obrazy podhorské kulturní krajiny. Ojedinělé pro náš region.

Miroslav Trégler

29.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Tachovsko - Slunečné počasí minulého týdne dalo přírodě možnost, aby ukázala svoji sílu.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení