Klasické učňovské obory zažívají v posledních letech obnovu oblíbenosti. Důležitým faktem je ovšem nalezení práce v daném oboru. Některé školy díky této záležitosti studium přizpůsobují. „Na poptávku zaměstnavatelů určitě reagujeme. Spolupracujeme s několika firmami, u kterých si studenti dělají praxi. Po domluvě byl i uzpůsoben výukový plán, aby se studenti naučili de facto to, co se po nich bude ve firmách vyžadovat," řekl Deníku ředitel Střední školy živnostenské Planá Josef Mára.


Žáci se tak na budoucí povolání krom praxí v určitých firmách připraví i přímo v hodinách, což je nepopíratelné plus. Ale i přes to není nic jisté. „Dá se říci, že téměř na sto procent jistou práci mají například studenti oboru skladník. Co se týče malířů, nebo dalších oborů, zde to již zcela jisté není," dále řekl Mára.


Podobně k celé věci přistupují i na Středí škole Bor. „Jsou podepsány smlouvy s různými firmami, se kterými spolupracujeme. Ty nejdříve zajistí studentům praxi a poté i možné zaměstnání," uvedla ředitelka Střední školy Bor Zdeňka Valečková. Jak dále naznačila, problém zde není v nedostatku firem. Nedostatek totiž není možností pro praxi, či zaměstnání, ale studentů. „Bohužel nemůžeme nabídnout tolik žáků, kolik bychom si my a firmy představovali. Tento rok by se to ale již mělo změnit," dále řekla Valečková.


To, že uplatnění čerstvě vyučených není již takovým problémem, potvrdila i generální ředitelka Úřadu práce České republiky Kateřina Sadílková. „Řada mladých lidí se snaží hledat si práci už v době, kdy ještě mají statut studenta. Také zaměstnavatelé mají zájem o uchazeče, které si mohou takzvaně vychovat k obrazu svému. Tento vývoj svědčí o nárůstu zaměstnatelnosti této skupiny uchazečů. Další věcí je, že roste počet mladých lidí, kteří pracují už během studia formou brigády, a to značně zvyšuje jejich šance na uplatnění po dokončení školy."
Co se týče nejvyhledávanějších profesí, je na tom Tachovsko takto: operátor skladování – skladník, řidič nákladních automobilů, kuchař, číšník, servírka, zámečník, zedník, truhlář, stavební a provozní elektrikář.