Co se myslí tereném? Kde všude chodíte nebo jezdíte?
Terénem pro tachovský Kotec se myslí drogové scény v tachovském regionu. Tachov, Bor, Planá a Stříbro. V každé obci víme o místech, kde se scházejí a zdržují uživatelé drog. Jsou to například nádraží, parky, hospody, ale i byty.

Koho se vaše práce v terénu týká?
Mými klienty jsou především nitrožilní uživatelé nelegálních drog. Dále také experimentátoři s nelegálními drogami a ostatní uživatelé drog.

Jak to vypadá, když se terénní pracovník připravuje vyrazit do terénu? Potřebuje s sebou nějakou výbavu?
Ano. V terénu probíhá výměnný program. Uživatelé drog nám dávají injekční stříkačky do speciálních sběrných kontejnerů. Ode mne dostávají čisté stříkačky, alkoholové dezinfekční tampony, buničinné filtry, kondomy a nezbytný zdravotní materiál. Například náplasti, obvazy, masti a vitamíny. Potřebný materiál do terénu nosím ve speciální brašně.

Kdy je vhodná doba pro práci v terénu? Kdy vyrážíte?
Brzy ráno nemá cenu vyrážet. Uživatelé drog totiž většinou spí dlouho. Aktivní začínají být okolo oběda a to je čas, kdy se může vyrazit do terénu. V něm je možné pohybovat se asi tak do osmé hodiny večerní. V pozdnějších hodinách může být situace i pro terénního pracovníka ohrožující.

Co za služby klienti terénního programu využívají? Co jim nabízíte?
Klienti využívají hlavně výměnný program, poradenský servis týkající se otázek kolem drog, sociálních, právních i zdravotních.Využívají také asistencí při hledání ubytování, zaměstnání a při vyřizování úředních záležitostí. Také mohu pomoci se zajištěním léčby. To ovšem v případě, když o to klient požádá.

Jak vypadá vlastní kontakt s klienty terénního programu? Můžete uvést nějaký příklad?
Po předchozí domluvě se sejdu s klientem na určeném místě. Pozdravíme se, zhodnotíme uplynulé období, co se mu podařilo a co naopak ne. Také se klienta zeptám, co by ode mne zrovna potřeboval. Jestli třeba nějakou informaci, radu, asistenci, zprostředkování léčby. Pokud si žádá výměnu injekčního materiálu, dojde k výměně a pak si zase jdeme každý svou cestou.Kontakty probíhají pravidelně zpravidla jednou týdně.