Práce mají zajistit nejhodnotnější části zříceniny. „Práce, které v současné době probíhají na hradě Gutštejně, vedou k záchraně narušených konstrukcí a jejich stabilizace s cílem zajistit hodnotné části hradní zříceniny,“ potvrdil Deníku David Růžička, pracovník vztahů k veřejnosti Národního památkového ústavu v Plzni.

„Výsledkem má být umožnění gutštejnské torzální achitektuře být prezentována v rámci volných prohlídek uvnitř kontextu působivého přírodního zázemí. Cílem tedy je zabezpečit objekt tak, aby mohl sloužit jako turistický atraktivní cíl v prostoru blízko lázeňského a turistického centra Konstantinovy Lázně,“ doplnil.

Do budoucna se podle Růžičky počítá také s tím, že by předpolí hradu v hlavní sezoně, tedy od dubna do října, mohlo být využíváno i pro komornější společenské či kulturní akce, svatby a podobně.

„Záchrana narušených částí konstrukcí a jejich stabilizace nebude mít na stávající urbanistické řešení areálu a jeho okolí žádný vliv. Bude se jednat o dozdění narušených líců a koruny zdiva, dozdění záklenků, to vše na jižním a severním paláci,“ uvedl dále Růžička s tím, že k tomu se váže konzervace interiérových omítek v severním paláci a práce uvnitř bergfritu.

„Předpokládané náklady se pohybují okolo částky 1,3 milionu korun.“ Práce jsou financovány z dotačního programu Ministerstva kultury ČR.

Současné práce už jsou druhou etapou záchrany hradní zříceniny. V rámci první etapy byly v loňksém roce dokončeny jižní fasády jižního paláce. „Na příští rok se chystá dokončovací třetí etapa, jejímž cílem bude připravit objekt pro bezpečný přístup návštěvníků. Letošní práce v rámci druhé etapy potrvají do konce roku 2010,“ uvedl pracovník památkového ústavu.