Bezmála 300 nových pracovních míst přibylo v okrese Tachov za poslední měsíc. Podle evidence Úřadu práce v Tachově mají nezaměstnaní aktuálně k dispozici 646 volných míst. „Na jedno takové místo připadá nyní 3,3 uchazeče o zaměstnání,“ říká Eduard Šimůnek z oddělení trhu práce ÚP. Podle Šimůnka došlo v okrese k oživení výroby, zejména ve stavebnictví, lesnictví a v zahraničních firmách. „Uchazeči mají šanci najít uplatnění hlavně v průmyslových zónách, třeba na Nové Hospodě,“ říká Šimůnek.

Tam je poptávka hlavně po skladnících a manipulačních dělnících. Na internetové stránce úřadu práce se momentálně nachází 218 inzerátů. „Seznam není úplný, jde o nabídky, s jejichž zveřejněním firmy souhlasily. Od těch, které souhlas nedaly, máme údaje k dispozici pouze u našich úředníků,“ vysvětluje Šimůnek. Převážně se jedná o dělnické profese. Firmy nejčastěji hledají obchodní zástupce, skladníky, zedníky, kuchaře, řidiče kamionů, tesaře, šičky, technology, zemědělské podniky poptávají převážně traktoristy. Zájemci o práci, jak už je na Tachovsku zvykem, se bohužel musejí smířit s nízkými nástupními platy. Ty jsou podhodnocené oproti celostátnímu průměru nejméně o třetinu.

Firmy, jež chtějí montážní dělníky, třeba na kompletaci kabelových svazků, nabízejí pouze 50 korun za hodinu, strop je přitom někde kolem 90 korun, ale dosáhne na něj jen ten, kdo má u firmy několikaletou historii. Podniky poptávající dělníky do kovovýroby nabízejí zpravidla kolem 16 až 18 tisíc hrubého, podobně jako stavební firmy. Není však od věci připomenout, že ani šikovný zedník nemusí být dobře zaplacen.

Deníku si nedávno postěžoval pracovník stavební firmy, jež od klienta inkasovala 200 korun za hodinu. Ten, kdo odřel tu nejtěžší práci, však nakonec dostal sotva slabou polovinu a byl na tom podobně jako dělník ve fabrice. Zemědělské firmy jsou schopné garantovat platy kolem 18 tisíc hrubého, ale jen pro traktoristy na těžkých strojích a za cenu nejméně dvojnásobku odpracovaných hodin v běžném měsíci. Nejvyšší nabídku, nástupní mzdu až 25 tisíc. dostávají zpravidla obchodní zástupci. Mzda je ale tvořena fixní částkou a provizí. Takže proklamované odmněny se uchazeč o práci vůbec nemusí dočkat, má–li špatný měsíc.