Ještě nejméně měsíc, či měsíc a půl by mohla na Tachovsku vydržet příznivá situace na trhu práce. „Příhraničí zažívá rekordně nízkou nezaměstnanost, pouze 6,2 procenta místo obvyklých devíti procent. Rekordní je i počet volných míst, Úřad práce v Tachově nabízí bezmála tisícovku pracovních příležitostí,“ říká ředitel ÚP Jaroslav Stehlík.

Došlo k oživení pracovního trhu, firmám se daří, mají hodně zakázek. „Více lidí bez uplatnění bude až koncem října, kdy kvůli počasí končí sezonní práce, v lesnictví, zemědělství, a stavební výrobě,“ vysvětluje Jaroslav Stehlík. Koncem roku se má v evidenci nezaměstnaných objevit stovka lidí z obcí, kde vykonávali veřejně prospěšné práce. Eduard Šimůnek z oddělení trhu práce připomíná, že nárůst počtu nezaměstnaných v posledním kvartálu je každoroční obvyklý jev. „Letos na tom ale lidé přeci jen budou lépe, díky nabídce většího počtu pracovních příležitostí,“ říká.

Mnoho volných pozic prý bude v nabídce i koncem roku, jedná se totiž z větší části o práci u firem, zaměřených na strojírenskou a montážní výrobu. Atěm se nyní daří. I když na Tachovsku nemá práci 1941 osob, potýká se region s nedostatkem pracovních sil. „Lidí je dost, ale práci odmítají. Nikoliv kvůli neoblíbeným profesím, ke kterým v minulosti patřily třeba šičky nebo krupiéři. Odmítání je způsobeno nízkými platy,“ říká Stehlík. Po odečtení nákladů na dojíždění a příplatků za přesčasovou práci zůstává úroveň mezd na Tachovsku podprůměrná. Lidé mluví o štěstí, když mají 80 korun na hodinu.