Obchodní řetězce už zboží s vánočními motivy nabízejí někdy i od konce října, předhánějí se ve slevách, všude vládne shon, chaos. Dalo by se říct, že skutečnou atmosféru Vánoc najdeme snad už jen na různých předvánočních koncertech, vystoupeních dětských souborů, či na adventních trzích, které se občas někde konají.

Zdálo se, že se už ani nedokážeme věnovat tomu, co je skutečným smyslem Vánoc – tedy duchovnu, myšlence, radosti, náklonnosti, duševnímu pohlazení. Bohužel, až úmrtí Václava Havla paradoxně ukázalo, že se stále ještě umíme odpoutat od komerce a předvánočního shonu za čímkoliv a že stále ještě spontánně dokážeme myslet na druhé a věnovat nemálo času tiché účasti v bolesti druhých.

Vážení a milí čtenáři, děkuji Vám proto za váš čas strávený nad tištěnou nebo internetovou podobou Tachovského deníku. Přispěvatelům a dopisovatelům děkuji za spolupráci a svým kolegům za jejich práci. A všem dohromady děkuji za to, že vánoční svátky nebudou trávit jen užíváním si světských radovánek, ale že se také hlouběji ponoří do svého nitra a potvrdí si, jaké hodnoty jsou pro nás nejdůležitější. A to už nechám jen na Vás, která z hodnot je právě pro Vás ta nej…