Zájemci si mohou přímo na místě výskytu prohlédnout stromy, které se do finále ankety dostaly. Na Tachovsku je to lípa v Ostrovcích a dub v Záchlumí.

„Do finále jubilejního desátého ročníku celostátní ankety postoupilo dvanáct stromů a skupin stromů z devíti krajů republiky. Při návštěvě těchto stromů se potkáte s jejich navrhovateli a dozvíte se podrobnější informace o historii a příbězích stromů. Blíže se také seznámíte s anketou a způsoby hlasování pro jednotlivé finalisty,“ uvedla Kateřina Urbanová z Nadace Partnerství. Stromy při setkání nafotí fotograf Petr Francán a ze snímků později vznikne putovní výstava. Setkání u stromů se postupně konají od soboty 11. června do čtvrtka 16. června.

Dub v Záchlumí si budou moci zájemci prohlédnout s podrobným výkladem v neděli 12. června od 15 do 17 hodin. Strom roste nedaleko pěti panelových domů a na místě bude také navrhovatelka, starostka Záchlumí Šárka Trávníčková. Ostrovecká lípa bude další zastávkou u finalistů ankety Strom roku, a to hned na cestě ze Záchlumí. Setkání v Ostrovcích je plánováno na neděli 12. června od 17.15 do 19.15 hodin. Strom roste ve východní části osady na kraji pole. Také zde bude přítomna navrhovatelka, a to Petra Marková.