Nálet nepřežilo téměř šest desítek obyvatel. 14. února roku 1945 bombardování poškodilo nebo zcela zničilo na sedmdesát domů. Tachov byl určen jako náhradní cíl kvůli špatné viditelnosti nad původním místem náletu.

14. února roku…

| Video: Youtube

O nešťastné události vypráví ve svém filmovém dokumentu amatérský dlouholetý tachovský filmař František Soukup. Sedmiminutový snímek poskládaný z dobových fotografií i filmových záběrů nazval „14. února roku…“. „Z mladých lidí už málokdo ví, že po zabrání Sudet v osmatřicátém, se Tachov po dobu války ocitnul v Německu. České obyvatelstvo se z Tachova odstěhovalo,“ říká filmař s tím, že zmiňovaného 14. února těsně po poledni tachovské sirény oznámily letecký poplach. „Po řadě dřívějších planých poplachů nebrali tehdy Tachované toto varování vážně. Na Tachov se ale snesl déšť bomb. Dlouho se nevědělo, proč vlastně Američané Tachov bombardovali. Na to, proč se tak stalo, se můžete podívat v tomto filmu,“ dodává.

Filmař pro svůj dokument použil i dokumenty, které získal z Amerického historického leteckého archivu v Alabamě. Z dokumentu vyčetl, že ten den poslala Americká letecká armáda 1293 bombardérů, které nesly na německá města 3201 tun bomb.