„Během práce mi začaly chodit zprávy do mobilu znamenající přesun peněz z mého účtu někam do neznáma. Obrátil jsem se okamžitě na klientskou linku svojí banky, kde se mi pracovnice snažila pomoci zablokováním odchozích plateb. To se bohužel již nezadařilo a peníze ve výši zhruba 500 euro odešly neznámo kam,“ sdělil Deníku pan P. Následně se mu začaly ztrácet další malé částky jako výběry z karty. Zavolal tedy opět do banky, aby zablokovali i platební kartu. „Já žádné platby nezadával, šlo tedy o podvod,“ dodal a poukázal, co této události předcházelo.

Přes internetový bazarový obchod nabídl totiž k prodeji zboží a obratem ho kontaktoval údajný zájemce. Domluvili se, a zájemce o zboží poslal odkaz na přepravní službu s tím, že stačí na odkaz kliknout a potvrdit tak přijetí objednávky k odvozu zboží.

Ilustrační foto.
V přímém přenosu sledoval, jak mu mizí z účtu statisíce

Jenže po rozkliknutí odkazu se podle pana P. objevilo políčko na zadání kódu, které obdržel jako SMS od údajné přepravní služby. „Pak jsem měl zadat číslo platební karty pro ověření platnosti karty. Bohužel se pak ale ukázalo, že celá akce je jeden velký podvod, kterým hackeři získali údaje k mému účtu,“ poukázal na podvodné jednání.

Okradeného muže nyní čeká spousty starostí. Během krátké chvíle přišel málem o dvacet tisíc korun. Banka mu sice prý peníze vrátí, ale chtěl by touto nepříjemnou zkušeností varovat ostatní, aby se do podobných transakcí nepouštěli.

Podle policie si pachatelé neustále vymýšlejí nové legendy, jak se dostat k penězům. „Existuje mnoho typů online podvodů, př. podvodné emaily. Všechny mají jedno společné, snaží se vás přimět k prozrazení vašich osobních informací nebo vás nutí zaplatit peníze za výrobky nebo služby, kterých se ale ve skutečnosti nikdy nedočkáte. Sázejí na důvěřivost a v některých případech jim to bohužel vychází. Nepodlehněte zvýšenému nátlaku a manipulaci podvodníků,“ upozorňuje mluvčí policie Veronika Hokrová.