V uplynulých posledních několika týdnech si návštěvníci i obyvatelé okresního města mohli všimnout dalších prováděných prací, tentokrát na zadním nádvoří, které se po letech opět rekonstruovalo. „Práce odborníků byla opravdu zdařilá, a tak se opět můžeme pochlubit o něco krásnějším zámeckým areálem. Zámek je už skutečnou chloubou města,“ řekl Tachovskému deníku jeho kastelán a průvodce zámeckým okruhem Pavel Voltr.
Město Tachov, které se na většině investic do tachovského zámku podílí, uvolnilo ze svého rozpočtu pro letošní rok částku na rekonstrukci zadního a na dokončení předního nádvoří.

Na zadním nádvoří první stavební a ošetřovací práce začaly už v průběhu června. „Byl odstraněn mech z kamenné dlažby a schodů, byly opraveny omítky celé terasy, proveden nový nátěr na zábradlí a mřížích. Našemu zřizovateli Městu Tachov bych chtěl moc poděkovat za velmi účelový příspěvek na rekonstrukci terasy,“ doplnil kastelán.

Začátkem července se stavební práce přesunuly zpět na přední nádvoří, kde byla již během loňska položena nová kamenná pokládka nádvoří. Zůstalo zde připravených několik nedodělaných výsečí na dlaždicovou pokládku. „Do připravených výsečí byla položena kamenná dlažba v šedém odstínu, která kontrastuje se světle hnědým odstínem již položené pokládky z loňska. Společně pak oba odstíny mozaikovitě dokreslí nádvoří zámku,“ uzavřel Pavel Voltr.

Navenek viditelné práce v tachovském zámeckém areálu jsou hotové. Ani interiery samotného zámku ale nestrádají. Jeho pracovníci se podílí na četných akcích pro veřejnost, dohledávají a shromažďují předměty hodící se do současného mobiliáře. Do vstupní haly pak ještě letos například přibudou dvě velkoformátové fotokopie generála Alfréda I. Windischgrätze a jeho choti Eleonory, na jejichž pořízení přispěli donátoři.

Přesto ale zámecky kastelán a průvodce v jedné osobě Pavel Voltr neusíná na vavřínech a všímá si dalších záležitostí, které chce zlepšovat. „Do dalších let bych si přál, abychom opravili přední balkon, obě vstupní brány a pak asi fasádu. Máme výbornou spolupráci s městem Tachov, tak snad vše vyjde,“ usmál se na rozloučenou.