Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předseda Senátu pozval Deník na setkání

Tachov, Praha – Předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch pořádal v úterý tradiční novoroční setkání se zástupci sdělovacích prostředků. Nechyběli ani redaktoři Tachovského deníku.

27.1.2011
SDÍLEJ:

Tachovský deník se účastnil novoročního setkání senátorů se zástupci sdělovacích prostředků. Foto: Senát PČR

Událost se konala, vlastně jako již tradičně, v jídelně Valdštejnského paláce, kde mimo jiné je i mediálně známý jednací sál. Pro neznalce musíme, možná trochu jízlivě uvést, že jednací sál byl v době působení Albrechta z Valdštejna konírnou. Ale to už bychom zavítali do historie a to není naším cílem. Pravda, o historii však bude ještě v náznacích řeč. Na pražskou Malou Stranu přicházíme půl hodiny před oficiálním začátkem a zároveň se zkontaktujeme se senátorem Miroslavem Nenutilem, který bude naším průvodcem. Těsně za námi dorazí i západočeští zástupci televize a rozhlasu. Senátor Nenutil, snažíc se vyplnit několik desítek minut před začátkem, se rozhodne nás vzít na rychlou exkurzi po Valdštejnském paláci.

Před setkáním na exkurzi

Z šatny zamíříme rovnou do jednacího sálu a novinářská skupina neopomene usednout na místa jednotlivých senátorek a senátorů. Vpravdě, nikdo neusedl na místo předsedy ani místopředsedy. Dozvíme se zároveň, že sál je rozdělen na pravou a levou část, ovšem rozsazení jednotlivých senátorů je na všeobecné dohodě. „Nyní je více levicově smýšlejících senátorů, mají tedy přirozeně větší polovinu sálu,“ vysvětluje Miroslav Nenutil ve chvíli, kdy opouštíme sál, míjíme komentátorská stanoviště a galerii určenou veřejnosti.

Na schodech fotografie předsedů

Vcházíme na schodiště, které lemují fotografie všech předsedů Senátu. Prohlížme tak například fotografie Petra Pitharta, Libuše Benešové nebo nynějšího místopředsedy Přemysla Sobotky.

Po opravdu kvapném výběhu do schodů se dostáváme přímo do reprezentačních prostor Albrechta z Valdštejna. Místnosti jsou bohatě zdobené a překvapí i perfektní akustikou. Prý byla akustika výtečná proto, že Valdštejn byl malý vzrůstem s chatrným zdravím a slabším hlasem. Dále celá skupina novinářů obdivuje takzvaný kožený salonek, neboť zdi v něm jsou kompletně pokryty koženými ornamenty. I tady prý Albrecht z Valdštejna jezdil na koni.

I večer se úřaduje

Procházíme přímo sterilně bílými chodbami a potkáváme senátory, kteří jsou ještě v práci – a nejdou na setkání. Zajímavé. Čas se naklonil a už už s Miroslavem Nenutilem a kolegy spěcháme po schodišti dolů, na nádvoří a vstupujeme do senátní jídelny, kde právě v tu chvíli předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch zahajuje neformální setkání.

Minuta ticha za Domodědovo

Po několika úvodních slovech však Štěch žádá minutu ticha k uctění obětí teroristického útoku na moskevském letišti Domodědovo. Skloníme hlavy, slyšet by bylo i špendlík spadnout. Necvakají ani spouště fotoaparátů ani neběží kamery. Naprosté ticho…

Jen co předseda poděkuje, neopomene připomenout základní pravidlo, řekněme vzájemné komunikace mezi médii a gouvermentem. „Politici novináře potřebují, ale zároveň potřebují média politiky,“ podotkne v projevu. Jen pokyvujeme a leckteří si jistě myslí o tomto názoru své.

Úvodní slovo má Milan Štěch kratší, než míval jeho předchůdce Přemysl Sobotka. Můžeme to porovnat, minulý rok jsme poslouchali ještě projev někdejšího předsedy Sobotky. Po projevu už přišla na řadu volná zábava.

Západ v kontrastu s Moravou

Senátor Miroslav Nenutil nás seznamuje i se senátorem Petrem Gawlasem. Je z Jablunkova a je ve funkci za Frýdek – Místek. Zajímavý protiklad – místně jsou od sebe nejdále. Náš senátor ale neopomene připomenout naši účast i Milanu Štěchovi. Ten neváhá a dá se s námi do veselé rozpravy. Neřešíme ale politiku, o té to dnes opravdu není.

Seznamujeme se i s kolegy z Pardubického kraje a zasvěceně si vyměňujeme různé informace a poznatky z jednotlivých redakcí, nejen z Deníků.

V hloučku poznáváme i Miroslava Pavla, generálního ředitele vydavatelství Vltava – Labe – Press, pod kterým jsou všechny Deníky. I s ním prohodíme, společně s Miroslavem Nenutilem, pár slov o našem řemeslu.

Boříme mýty

Zábava je v plném proudu, popíjíme kávu, džusy a u cigarety nám senátor Nenutil vyvrátí jeden z mýtů, které českou veřejností kolují. „Lidé nadávají, že nejsme při různých jednáních na obrazovkách televizí vidět, a že nás tedy platí zbytečně. Ovšem, ve všech prostorách Senátu jsou obrazovky, na které je přenášeno jednání. Když se má o čemkoliv hlasovat, jsme schopni být v sále do třiceti vteřin a hlasovat,“ podotýká Nenutil s tím, že jednání jsou obvykle od devíti hodin ráno do sedmi do večera a i senátoři si musí občas odpočinout.

Za dvě hodiny jsme načerpali spousty nových informací a seznámili jsme se s kolegy ze vzdálenějších redakcí z celé republiky.

Autor: Josef Holek

27.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení