„Úterní vyhlášení výsledků v Praze už byla víceméně formální záležitost. Ale jsem rád, že jsem se mohl s dalšími čtyřmi kolegy poznat. Zjistili jsme, že problémy jsou všude podobné a těmi hlavními jsou peníze. Mohl jsem si o tom popovídat s dalším finalistou, starostou Petrem Gazdíkem ze Zlínka, který se zasazuje o přerozdělení daní ve prospěch malých obcí a je iniciátorem petice, kterou projednával i ústavní soud,“ řekl Deníku svojšínský starosta.

„Tato anketa je trošku něco jiného, než třeba Vesnice roku, pro kterou je stěžejní program obnovy vesnice. Anketa Starosta roku je trochu volnější, je především o dojmech a poznatcích, které získá hodnotící komise z písemné přihlášky a návštěvy v obci,“ uvedl dále Petráň, který je rád, že titul získala starostka nejmenší obce zúčastněné ve finále. „Pro obec s pětasedmdesáti obyvateli je sto tisíc korun opravdu dost peněz,“ dodal.

O vítězi ankety rozhodlo podle Dalibora Dostála, jednoho z členů hodnotící komise, to, že starostka Oplan dokázala zapojit prakticky všechny obyvatele do dění v obci. „To ji asi nejvíce odlišovalo od ostatních finalistů. Pořadí na dalších místech se neurčovala. Největší zásluhu na tom, proč se do finále dostal starosta Svojšína Karel Petráň, má záchrana zámku. To, s jakou vehemencí a zarputilostí se svojšínský starosta do záchrany zámku pustil, komisi nejvíce oslovilo,“ vysvětlil Dostál.

Karel Petráň si velice váží toho, že jej občané Svojšína do ankety nominovali. „Výsledek není důležitý. Už jen účast ve finále je úspěchem a je motivující do budoucna,“ řekl Deníku.