Přeshraniční spolupráce škol je jednou z forem poznávání cizích kultur a prostředí. Ačkoli byla spolupráce v dřívějších dobách na dobré úrovni, v řadě škol z tachovského regionu zcela vymizela.

Ředitelé nad touto skutečností jenom smutně krčí rameny. „Z naší strany chybu nevidím,“ uvedla Hana Fukalová, ředitelka Základní školy v Halži.
Zdejší škola měla přeshraniční spolupráci se školou v německém Bärnau. „Pořádali jsme výměnné pobyty. Oni k nám jezdili na sportovní hry, my k nim zase na plavání. Nevím, co se stalo, mohu se jenom domnívat,“ dodala Fukalová.
Německá škola se odmlčela přede dvěma roky. „Posílali jsme pozvánku na tradiční sportovní setkání, ale odezvy se nám nedostalo. Také nám nepřišla pozvánka na plavání,“ podotkla řaditelka halžské školy.

Kde se stala chyba, ředitelka neví. „Je pravda, že my jsme se po tom nijak zvlášť nepídili,“ připustila.
Přeshraniční spolupráce škol uvázla na mrtvém bodě také mezi Rozvadovem a sousedním Waidhausem. „Přestala vlastně po výměně vedení německé školy,“ řekla ředitelka rozvadovské malotřídky Dana Lencová.

Tachovský odbor školství tuto skutečnost nijak ovlivnit nemůže. „Spolupráce je záležitostí ředitelů škol. My můžeme pomoci pouze s vyřizováním grantů, které jsou na tuto činnost vypisovány,“ uvedl jeho vedoucí Josef Kožnar.

Většina škol z Tachovska ale přeshraniční spolupráci udržuje. „Se školou v německém Altenstadtu/WN už spolupracujeme jedenáct, v Neustadtu/WN pak pět let,“ informuje ředitel stříbrské základní školy v Mánesově ulici Václav Peteřík.

„Děti tak mají možnost popovídat si nejen v něměeckém, ale i anglickém jazyce,“ dodal.
Spolupráce škol se především orientuje na výtvarnou, hudební a sportovní činnost.