Zhruba tisícovku staveb a budov spravuje v současné době Územní pracoviště Pozemkového fondu ČR v Tachově. Jedná se o nevyužívaný majetek se zůstatkovou cenou 280 milionů korun. „Většina je v pronájmu, nevyužívaného majetku je jen asi za 50 milionů korun,“ upřesnil tiskový mluvčí Pozemkového fondu Michal Bureš.

Pozemkový fond se podle Bureše snaží pro objekty vyhledávat nové majitele. „Budovy a stavby jsou nejprve veřejně nabízeny restituentům. Nejsou-li odstátněny tímto způsobem, prodává je PF ČR ve veřejném výběrovém řízení, resp. obchodní veřejnou soutěží,“ vysvětlil Bureš. Velkou část objektů se ovšem vzhledem ke značné zchátralosti nedaří odstátnit, a to ani opakovaně. Mezi takové například patří zemědělský areál v Nedražicích, vodárna v Týnci u Plané, kravín ve Svobodce, stáj se seníkem v Kšicích nebo objekt k bydlení v Olešné.

Podle předsedy Agrární komory Tachov Stanislava Eberle nese vinu na zchátralosti zemědělského majetku neschopnost fondu vyřídit rychle jeho prodej. „Náš podnik Zevyp měl zájem o kravín v Kladrubech. Nejenže za budovu v dezolátním stavu chtěl fond 12 milionů korun, vyřízení prodeje trvalo neskutečných osm let,“ popsal nepříjemnou zkušenost. Michal Bureš tvrdí, že ve zmíněném případě šlo o výjimku. „Převod se zdržel, protože dlouho trvalo vyřízení na ministerstvu financí. Tyto případy nebývají příliš časté,“ řekl. Podle něj měl podnik Zevyp objekt celou dobu pronajatý a mohl ho využívat.