VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezentace přilákala do školy desítky budoucích žáků

Tachov – Střední průmyslová škola v Tachově – Světcích se představovala široké veřejnosti.

1.12.2011
SDÍLEJ:

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ se ve Střední průmyslové škole v Tachově setkal s velkým zájmem.Foto: DENÍK/Václav Šimek

V závěru minulého týdne se zde konal Den otevřených dveří. „Chceme při této příležitosti zájemce seznámit s chodem naší školy a s podmínkami, které u nás naši žáci mají,” řekla Deníku ředitelka školy Jana Hrčková.

Chodby a učebny školy se v pátek 25. listopadu zaplnily stávajícími i budoucími studenty. Jednou z nich je také Nikola Fašková, která navštěvuje třetí ročník. „Škola je blízko mého bydliště, nemusím tedy dojíždět. Vybrala jsem si obor obráběč kovů protože si myslím, že mě to do budoucna uživí,” řekla Deníku. „Po ukončení školy bych ale ještě chtěla pokračovat ve studiu,” doplnila učnice.

Jaromír Hohler vyučuje na této škole všechny odborné předměty oboru truhlář a německý jazyk. Přiblížil, jak mnoho se za poslední roky změnily nároky na tento obor. „Samozřejmě, že přibyly nové technologie i materiály. A s tím souvisí i uplatnění samotného truhláře. Je širší, než kdysi. V naší škole se například žáci naučí stavební truhlařině i proniknou do základů jak postavit nábytek,” uvedl Hohler.

„Zatím se rozmýšlím mezi dvěma školami. Asi si vyberu zdejší. Myslím, že se po ukončení studia více uplatním v praxi,” řekl Deníku na Dni otevřených dveří jeden z uchazečů o studium na Střední průmyslové škole Luděk Kozák z Plané.

Zástupci školy se na soutěži neztratili

Nejčerstvější úspěch žáků ze světecké školy ještě ani nestačil vychladnout. Odehrál se totiž minulý týden. Od středy 23. listopadu se v Českých Budějovicích konal 17. ročník výstavy nazvané Vzdělání a řemeslo. Tachovská průmyslovka vyslala do soutěže zástupce hned dvou oborů, a to elektrikář – silnoproud a truhlář.

„V soutěži nazvané Zapojení bytové elektroinstalace reprezentoval školu Jan Pahorecký. Podařilo se mu vybojovat celkové druhé místo ze dvanácti zúčastněných,” řekla ředitelka školy Jana Hrčková.

Stejně úspěšný byl Jakub Zádamský, který v kategorii Zapojení a ovládání točivých strojů obsadil v konkurenci devíti elektrikářů také druhé místo.

V soutěži Truhlář roku se mezi třicítkou účastníků umístil Jan Švamberk na devátém a Denis Voleský na sedmnáctém místě. Tachovská střední průmyslovka tak v konečném hodnocení obsadila konečnou sedmou příčku z celkového počtu patnácti přihlášených.

Chceme, aby každý žák našel své uplatnění

Dnes prezentujeme čtenářům Deníku Střední průmyslovou školu v Tachově. Díky její poctivé práci se svými učni a studenty se za desítky let svého trvání stala líhní mnoha vynikajících odborníků a řemeslníků. Právě nyní vám, vážení čtenáři, přinášíme rozhovor s ředitelkou školy Janou Hrčkovou.

Škola má dlouholetou tradici. Můžete nám přiblížit něco z její historie?

Historie naší školy začala v roce 1955, kdy v budově bývalého kláštera ve Světcích zahájila činnost učňovská škola pro obory zedník a pokrývač. Od roku 1980 byla přejmenována na Střední odborné učiliště stavební. V roce 1994 byl zpracován projekt Centra odborné přípravy. Od roku 2006 se jmenujeme Střední průmyslová škola.

Veřejnost zajímá, v jakých oborech se mohou žáci u vás vzdělávat. Co nabízíte?

Od počátku byla škola zaměřena na stavební obory, postupně se nabídka rozšířila o obory zaměřené na strojírenství. Pro manuálně zručné děti nabízíme obory vzdělání ukončené výučním listem – zedník, truhlář, elektrikář-silnoproud, obráběč kovů a strojní mechanik. Technické zaměření mají také obory vzdělání s maturitní zkouškou. Zájemci o studium si podle svých schopností a zájmů mohou vybrat strojírenství, technická zařízení budov nebo aplikované informační technologie.

Nabízíte také další vzdělávání?

Ano. Od roku 1986 realizujeme nástavbové studium pro absolventy tříletých oborů vzdělání. Nyní je největší zájem o obor podnikání, především v dálkové formě.

Jak je to s vybaveností odborných učeben ve vaší škole?

Škola i dílny pro praktické vyučování jsou moderně vybaveny. Žáci využívají počítačové učebny, pracují v odborných učebnách, používají audiovizuální techniku. Vzdělávání je doplňováno odbornými exkurzemi, návštěvami specializovaných výstav a veletrhů a prezentačními ukázkovými akcemi výrobců a prodejců materiálů a technologií. Škola vysílá své žáky na odborné soutěže Odborný výcvik žáků třetích ročníků probíhá na smluvních pracovištích firem. Stejným způsobem je organizována i odborná praxe žáků maturitních oborů.

Jsou úspěšní žáci vaší školy nějak odměňováni?

Výborní žáci získávají školní stipendium a stipendium sdružení TEO. V uplynulém školním roce bylo vyplaceno celkem padesát osm tisíc korun. Nejlepší žáky odměňuje také město Tachov.

Sledujete uplatnitelnost absolventů na trhu práce?

Základní filozofií naší školy je, nabídnout kvalitní vzdělání dětem z Tachovska, co nejblíže jejich domovu. Chceme, aby získanou kvalifikaci uplatnili v místních firmách a spojili s Tachovskem svůj další život. Místní zaměstnavatelé nás v této snaze podporují. Kromě toho, že ve svých provozech umožňují praktické vyučování našich žáků, financují rozšířenou výuku jazyků a matematiky, organizují odborné stáže a exkurze pro žáky a pedagogy školy. Žáci mají prospěchové stipendium. Absolventům-studentům VŠ , nabízejí podniková stipendia.

Spolupracuje škola také s rodiči?

Samozřejmě. Ti jsou pro nás důležitým partnerem. Stejně jako oni chceme, aby jejich dítě našlo obor, pro který má předpoklady, bude ho bavit a hlavně, najde v něm odpovídající uplatnění.

Zářijový GO kurz si všichni prváci pochvalovali

Na počátku letošního školního roku se uskutečnily dva turnusy GO kurzu pro všechny první ročníky průmyslové školy. Oba kurzy byly třídenní, od pátku do neděle. Jejich hlavním úkolem bylo především stmelení nových třídních kolektivů. V průběhu kurzu žáci vyplnili několik dotazníků a testů k soudržnosti kolektivu a indikaci sociopatologických jevů v třídních kolektivech.

„Velkým přínosem bylo ubytování účastníků na domově mládeže naší školy, kdy se od prvních chvil začaly vytvářet první kamarádské skupinky, které se v průběhu kurzu zvětšovaly. Náplň byla po celou dobu vedena tak, že stranou připraveného programu nezůstal jediný žák. Žáci také kladně hodnotili náplň a průběh kurzu, který velkou měrou napomohl při utváření se nových třídních kolektivů,” pochvaloval si úspěch kurzu učitel Milan Klimeš.

Maturanti – to jsou borci

V této maturitní třídě se sešla skupina žáků, která chtěla na sobě pracovat a tělesnou výchovou si nenechala studentský život znepříjemnit. Naopak se k tělocviku postavili čelem. Za necelé čtyři roky mohu s radostí konstatovat, že STZ4 jako celek, je jedna z nejlepších tříd na škole. Mezi sportovní hvězdy školy patří Jiří Kopča, který reprezentuje školu ve futsalu, florbalu, atletice, silovém víceboji. V bowlingu kraluje Ondřej Novohradský a Radim Finek – družstvo školy je přeborníkem ČR stavebních škol! Mezi reprezentanty školy se zařadili: Karel Doleček, Milan Hirš, Tomáš Kopolovič, Miroslav Kulíř, Jaroslav Květoň, Miroslav Marcel, Lukáš Pártl a Jiří Sommer. I ostatní žáci mají z tělesné výchovy výbornou. Karel Johana

Škola ve Světcích podporuje rovné příležitosti svých žáků

Projekt nazvaný Zdravá škola – podpora rovných příležitostí žáků úspěšně funguje také ve Střední průmyslové škole v Tachově.

„Tento projekt již druhý rok pomáhá nastavit preventivní opatření k omezení výskytu sociopatologických jevů na školách. Zvolili jsme formu mentoringu, to znamená posilování principu partnerství a vzájemné podpory mezi žáky, poskytování pomoci a hledání vlastního řešení dané situace za podpory partnerského vztahu a vzájemné odpovědnosti,” vysvětlila Deníku Jana Hrčková, ředitelka školy.

Do projektu jsou zapojeni převážně žáci 2. ročníků. Bylo uspořádáno několik workshopů, při kterých žáci získávají potřebné dovednosti. Společně s nimi v mentorských týmech pracují i pedagogové. Manažerem projektu je učitel odborných předmětů Milan Klimeš, který ve škole působí jako koordinátor preventivních aktivit. „Věnuje mnoho času řešení osobních i rodinných problémů žáků, kteří se na něj s důvěrou obracejí,” dodala Hrčková.

Exkurze pomáhají učňům nalézt budoucí zaměstnání

Jedním z úspěšných vzdělávacích postupů, které tachovská škola využívá, jsou exkurze v odborných firmách. Při jedné z nich zavítali žáci do firmy Formy Tachov. „Exkurze byla určena pro žáky třídy STR 4 a přispěla k orientaci žáků při volbě zaměstnání po ukončení studia,” uvedla důvod návštěvy Hrčková.

Firma se prezentovala jako potenciální zaměstnavatel. Prohlídka začala v oddělení konstrukce forem a pokračovala oddělením technologie. Odtud žáci pokračovali do výrobních provozů. Na jejich začátku byli žáci seznámeni s některými speciálními způsoby obrábění, například vrtání hlubokých děr dělovými vrtáky a s různými modifikacemi elektroerozivního obrábění. Okruh prohlídky byl zakončen v podnikové zkušební laboratoři, která je vybavena jednoúčelovými stroji na zkoušení různých druhů přepravek, jejichž formy závod též vyrábí a samostatně vyvíjí. Protože někteří z maturantů budou hledat uplatnění v Tachově, udělali si představu o možnostech, které jsou v této firmě. Správnost své volby potvrzuje mnoho absolventů školy, kteří ve firmě již pracují.

Autor: Václav Šimek

1.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Tachovsko - Slunečné počasí minulého týdne dalo přírodě možnost, aby ukázala svoji sílu.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení