„Byla jsem první, komu dnes podal ruku. Je to pro mne obrovský zážitek,“ radovala se Věra Pašková, která svého prezidenta vyhlížela dobře půl hodiny před jeho příjezdem.

Prezident Petr Pavel přijel do Tachova | Video: Deník/Monika Šavlová

Petr Pavel se neváhal s každým, kdo měl o to zájem, pozdravit, neodmítl ani společnou fotografii nebo podpis na památku. Záhadou pro přítomné zůstalo, zdali do Tachova svého muže doprovodila první dáma, neboť z vozu nevystoupila a ochranka na dotazy veřejnosti odmítala odpovědět. Z davu bylo slyšet i zklamané hlasy, že prezident Petr Pavel upřednostnil pro diskuzi s veřejností Stříbro namísto Tachova.

Ještě předtím, než vstoupil s představiteli města a Plzeňského kraje do prostoru zámku, převzal osobní dar v podobě knihy s názvem Za křídly. Ten mu předal sám autor Daniel Švec, pedagog tachovského gymnázia. V knize popisuje osudy plzeňských letců, kteří bojovali v britském Královském letectvu. 

Mluvčí tachovské radnice Matouš Horáček prozradil Deníku, že představitelé města jednali s prezidentem Pavlem zejména o problémech souvisejícími se zahraničními pracovníky na Tachovsku.