Po dlouhých desítkách let přijel do Tachova prezident republiky. Po Antonínu Zápotockém, který byl v Tachově na oficiální prezidentské návštěvě v polovině padesátých let, si na Tachov neudělali čas Novotný, Svoboda, ani Havel. „Byl tady Gustav Husák, ale ještě před zvolením do prezidentské funkce,“ řekl nám ve středu starosta Tachova Ladislav Macák. Dalším prezidentem, který si konečně na Tachovsko udělal čas, se v úterý večer a po celou středu stal Václav Klaus s manželkou Lívií.

„Člověk nemůže sedět na Pražském hradě, ale musí se také vydat třeba sem k vám,“ řekl plnému sálu návštěvníků na radnici v Kladrubech prezident Klaus. Podobně se vyjádřil také na nádvoří tachovského zámku, kde jej přivítaly desítky dospělých a desítky školáků. V úvodu prezidentskému páru zazpíval také Tachovský dětský sbor pod vedením Josefa Brabence.

Prezident odpověděl na několik dotazů z publika a poté se přesunul do vestibulu radnice, kde podepisoval fotografie a knihy. Následovalo krátké setkání s představiteli tachovské samosprávy, církve a městských organizací. Také zde zodpověděl několik dotazů. Vyjádřil se například k názoru týkajícímu se tachovského volebního obvodu a skutečnosti, že je společný s Chebskem. Na dotaz, jak může prezident ovlivnit ze své funkce hranice volebních obvodů, Klaus odpověděl: „Nežijeme v prezidentském systému, ale v parlamentní demokracii.“

Jak dále uvedl, hranice volebních obvodů nelze z prezidentské funkce ovlivnit, podobně jako řadu dalších problémů, které spíše podléhají vládě a zákonodárným sborům. Kromě toho si Václav Klaus vzpomněl také na svoji návštěvu Tachova v počátku devadesátých let. Tehdy skončila jeho cásta málem fiaskem. „Vzpomínám si, že tenkrát byla beseda s občany v Lidovém domě a že tam někdo rozšířil zprávu, že je tam ukryta bomba. Bylo tehdy těžké se rozhodnout, jestli se jedná o špatný vtip, nebo jestli brát tu zprávu vážně,“ uvedl prezident.

V Tachově se ve středu Klaus setkal ještě se studenty gymnázia a poté odjel do Chodové Plané. V kulturním domě zazněly na uvítanou fanfáry. „To je poprvé za dobu, co jsem prezident, co slyším fanfáry mimo Pražský hrad,“ řekl Václav Klaus. Po setkání s představiteli městyse a s občany ho čekala prohlídka pivovaru a oběd. V Konstantinových Lázních poseděl prezident kromě občanů a radních s představiteli Mikroregionu Konstantinolázeňsko a ve Stříbře se setkal rovněž s představiteli města a s občany. Na starostu Tachova Ladislava Macáka zanechala návštěva prezidentského páru jedině pozitivní dojmy.

„Je dobře, že se prezident do Tachova přijel podívat. Myslím, že to bylo velice příjemné a určitě prospěšné setkání,“ uvedl Macák. Pracovní návštěvu prezidenta v Plzeňském kraji organizoval krajský úřad. Za tachovskou část se tak trochu cítil odpovědný krajský radní Jiří Kalista. „Zatím to všechno klape bez problémů, v Kladrubech i v Tachově jsme nabrali malé zpoždění, ale jinak je všechno v pořádku,“ řekl Deníku Kalista ve středu v Tachově.

Fotoreportáž naleznete zde>>>