VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při kácení šlo k zemi také okno

Tachov - Rozsáhlé ozdravné kácení stromů bylo zahájeno v tachovském parku u bývalého letního kina.

6.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Alena Kaňková

„Důvodem ke kácení je především zhoršený zdravotní stav dřevin, mechanická poškození nebo poškození dřevin vlivem nevhodných podmínek v porostu a kompoziční důvody. Tato opatření jsou součástí revitalizace parku v centru Tachova spolufinancovaného Evropskou unií," informovala Marie Multušová z odboru investic z Městského úřadu v Tachově.

Projekt revitalizace parku pomáhá financovat Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Obnova parku je v současné době ve střední fázi, projekt je rozložen na roky 2013 2015. Cílem je podle Multušové stabilizace a zlepšení zeleně. Obnova zeleně v městském parku je koncipována tak, aby budoucí složení dřevin odpovídalo krajinářskému parku z přelomu 19. a 20. století.

„Sázet se zde budou přírodě blízké dřeviny. Osází se stromy, které zde rostly zhruba před sto lety. To znamená nějaké buky, duby, jírovce," doplnila pracovnice odboru investic.

V současné době je vstup do parku veřejnosti zakázán. A to z důvodu bezpečnosti obyvatel. Úseky, ve kterých jsou práce prováděny, jsou ohraničeny bezpečnostní páskou, za kterou nikdo nemůže.

Kácení stromů je pro veřejnost dosti nebezpečné. Vyškolení pracovníci postupují profesionálně, přesto je práce pro své okolí riziková. V neděli se při kácení poničil soukromý majetek. Majitel firmy, která ozdravný zásah do dřevin provádí, se k situaci postavil čelem.

Recepční přišla na to, že došlo k poškození zařízení Parkhotelu, který s parkem sousedí: „V neděli ráno jsem šla zkontrolovat kotelnu. Zjistila jsem, že se zřejmě nárazem větve rozbilo okno a bylo urvané koleno, které vede do kotle a všechny zplodiny šly dovnitř. Nikdo se nepřišel zeptat, jestli se někomu něco nestalo. Myslím si, že si toho asi pracovníci nevšimli, ale podle majitele se vedoucí firmy za vše omluvil a škodu uhradí."

Nejprve při obnově parku budou odstraněny nevhodné porosty keřů. Budou pokáceny některé stromy kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu, mechanickému poškození, poškození vlivem nevhodných podmínek v porostu nebo kompozičních důvodů. Poté bude v parku aplikována fungicidní ochrana vzhledem k rozsahu výskytu dřevokazných hub. Bude provedeno ošetření 187 perspektivních stromů bezpečnostní řezy, zdravotní řezy, výchovné řezy, instalace nedestruktivních vazeb, redukce koruny, instalace podpěr.

Po obvodu parku budou založeny keřové výsadby, které mají odclonit park od frekventovaných komunikací a podpořit dojem uzavřeného prostoru. Nově bude vysazeno 75 stromů, které doplní ponechané skupiny a porosty stromů, dotvoří obvodovou kulisu centrálního palouku a zarámují obnovené průhledy k zámku. Výsadby jsou uzpůsobeny tak, aby doplnily zástavbu a v případě potřeby ji pohledově odclonily. Vzniknou dvě travnaté plochy. Na exponovaných místech bude pobytový zátěžový trávník a na místech po vykopaných pařezech krajinný trávník.

Autor: Gabriela Jägerová

6.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení