VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příkopy kolem Stříbra: tisíce kilogramů odpadů

Stříbro – Mrazáky, televize, pytle s odpadky – to hyzdí příkopy a lesíky ve Stříbře. Členové ze sdružení Dolníci Stříbro se rozhodli, že se k situaci postaví jinak a vymysleli akci, se kterou pomohou uklidit své město. Rozdělili si trasy, vzali si pracovní oděv a náčiní a šli uklízet.

1.4.2014
SDÍLEJ:

DOBROVOLNOU AKCI pořádají Dolníci Stříbro velice rádi, a nejen oni – sběr spřátelil spoustu lidí. Foto: DENÍK/Gabriela Jägerová

„Akci Vyčistíme si město jsem nosil v hlavě již delší čas, ale sám jediný bych toho moc nedokázal. Jsem hrdým dolníkem a proto jsem oslovil dolnické bratry a sestry, kteří můj návrh na schůzi schválili," řekl  pořadatel Jan Boháček.

Jednalo se o první ročník dobrovolné akce a účast byla opravdu veliká. Na pomoc dorazilo zhruba sto třicet pomocníků. „Tím více nás těší, kolik z nás občanů se dobrovolně uvolilo strávil svůj volný čas sbíráním odpadků. Odpadků, které někdo jen tak pohodil. Myslím, že objem pohozeného odpadu v přírodě kolem nás překvapil nejednoho účastníka sběru. Netýká se stovek kilogramů, ale tisíců, bohužel," doplnil Boháček.

Desítky televizorů, pneumatik, stovky plastových i skleněných lahví, mrtvá zvířata v igelitových pytlích, nepřeberné množství stavebních materiálů – toto všechno najdete v okolí do pěti kilometrů od sběrného dvora, který si občané zaplatili v poplatcích za popelnice. Proč lidé naloží těžký odpad, právě jako starý mrazák, a vyhodí ho v lese? Přitom pod kopcem je otevřený zmíněný sběrný dvůr?

Akce byla uspořádána jednoduše proto, že množství odpadků kolem města bilo pořadatele do očí. „Vždy jsem se vracel z běhání a projížděk na kole kolem Stříbra prostě znechucen. Tak jsem si řekl, že tohle dál nejde. S tím se prostě musí něco udělat," poznamenal pořadatel Boháček.

Celkem se akce zúčastnilo 130 lidí, což mnohonásobně předčilo čekávání všech pořadatelů. „Dle reakcí soudíme, že se akce líbila a že když se Stříbrští teď půjdou projít do čisté přírody bez odpadků, že budou mít stejně krásný pocit jako já, když jsem všechny trasy projel v neděli na kole a v duchu jsem všem od srdce děkoval, jak hezky se mi jelo přírodou, a ne skládkou," poděkoval Boháček.

Dorazili nejen místní, ale i lidé ze širokého okolí. „Celý den svítí sluníčko, a to si řeklo o pěknou výzvu. O akci jsme se dozvěděli z Tachovského deníku a rádi jsme toho využili, protože se nám nelíbí, jak my sami lidi si přírodu takto ničíme. Vzali jsme doma pracovní rukavice, roli pevných pytlů na odpad, vysoké boty do terénu a šlo se. Přijeli jsme z Tachova a ani na chvíli nás nenapadlo přemýšlet o tom, že je to daleko," řekla Deníku pomocnice Jana Pálová.

Pořadatelé doufají, že akci nebude nutné v nejbližší době opakovat. „Je jasné, že lidé, kteří se do akce zapojili, ten nepořádek nedělají. Účelem akce nebylo jen posbírat nepořádek, ale zároveň ukázat našim ratolestem, kudy vede správná cesta a ukázat ostatním, že je mnoho lidí, kteří o místo, ve kterém žijí, pečují.  Chceš-li něco změnit, začni u sebe," řekl Boháček.

Mimo to se při sběru zažilo i mnoho legrace. Dobrovolná akce také sblížila mnoho lidí dohromady. Za nejkurióznější odpad byl vyhlášen na afterpárty zdravý, téměř nový, ještě nepoužívaný krumpáč.

„Neskutečně moc si vážíme lidí, kteří přišli sbírat. Děkujeme všem, kteří se této akce zúčastnili a obětovali svůj volný čas sbíráním bordelu po někom. Doufáme, že následné občerstvení na Dolnické baště a afterpárty s muzikou přišlo všem vhod, a že se třeba za rok sejdeme znovu," poznamenal a ukončil: „Osobně chci velmi poděkovat organizacím, které se na úklidu podílely, buď finančně, dodáním pracovních rukavic, pytlů na odpad a nebo svozem nasbíraného odpadu, odboru životního prostředí Stříbro, firmám Ekodepon, SÚSPK Stříbro, Lesům města Stříbra, Státním lesům, obci Kšice a všem ostatním stříbrským organizacím – všem velmi děkujeme za účast."

Autor: Gabriela Jägerová

1.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na snímku hlasoval Plzeňan Marian Bradáč, který v jedné z komisí také zasedal coby místopředseda.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Rozkvetlé třešně u Těchlovic.
12

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení