Bezmála pět set lidí se zdravotním postižením se na Tachovsku uchází o práci. Zaměstnavatelé však pro ně mají poze dvaadvacet pracovních míst. Vyplývá to z únorových statistik Úřadu práce v Tachově.


„Podíl občanů se zdravotním postižením na celkové nezaměstnanosti činil ke konci února letošního roku celkem 22,9 procenta, což je 487 uchazečů z celkových 2131 nezaměstnaných,“ uvedl Eduard Šimůnek z Úřadu práce Tachov.


Sehnat práci není pro zdravotně postižené jednoduché. Ne všechny firmy handicapované lidi zaměstnávají. „Naše firma si nemůže dovolit lidi se zdravotním postižením zaměstnat, tak se alespoň snažíme přispívat na nákup automobilů pro denní stacionáře. Letos to bude auto pro stacionář v Černošíně,“ řekla nám Hana Hadrbolcová z reklamní agentury Kompakt.


I přes nedostatek pracovních příležitostí pro zdravotně postižené existuje na Tachovsku několik chráněných dílen. Jedna z firem otevřela svoji pobočku ve Stříbře před několika týdny a do konce roku by chtěla poskytnout pracovní příležitost zhruba dvěma desítkám lidí. „Možnost domácí práce pro výrobce sáčků do vysavačů mne zaujala, a tak bych se chtěla zkusit na tuto možnost zeptat,“ řekla nám Hana Tursová ze Stříbra.


Vroutecké papírny, které tuto práci na Stříbrsku nabízejí, už mají několik nabídek. „Po zveřejnění článku v Tachovském deníku mám denně desítky telefonátů, což je v pořádku,“ řekl nám ředitel Ivan Hacker. „Polovina lidí sice zdravotní omezení nemá, ale přesto se zkouší na práci zeptat. My ale chceme dát příležitost výhradně zdravotně postiženým. Ze začátku to nevypadalo, ale zájem lidí je veliký. Zveme si je na pohovor, kde jim ukážeme, co by měli dělat a nabídneme jim, aby si to zkusili. Dáme jim vzorky i domů a oni mohou za pár dní přijít a říct, jestli si na to troufnou. Jsem rád, že to takhle dopadlo,“ dodal Hacker.


Chráněných dílen, které příležitost zdravotně postiženým poskytují není na Tachovsku mnoho, ale několik se jich nejde.
K dalším patří třeba firma Panda TC. „Děláme drobné práce, například opracování plastu, či drobné montáže. Zaměstnáváme lidi s drobným zdravotním omezením,“ sdělil nám jednatel Oldřich Pavlíček.