VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přimda si našla nového partnera, německé město Pfreimd

Přimda – Dvě města, každé z jiného státu, ale přesto je spojili jako ve svátost manželskou. Město Přimda stvrdilo podpisem smlouvy partnerství s německým Pfreimdem.

9.12.2013
SDÍLEJ:

STAROSTOVÉ Miloslav Kunt a Arnold Kimmerl podepsali smlouvu o partnerství a na počest zapálili svíčky přátelství.Foto: DENÍK/Gabriela Jägerová

Hosty této významné události byli poslanec Evropského parlamentu Jiří Maštálka a senátor Parlamentu Miroslav Nenutil, který událost přirovnal k manželství.  „Žijeme vedle sebe jako sousedé a zrovna nás a německé město Pfreimd spojuje několik věcí a souvislostí," započal srovnávat starosta Přimdy Miloslav Kunt: „My máme ve znaku dva medvědy a oni dvě ryby, takže obě strany máme dvě zvířata. Oni jsou téměř na dálnici a my také. Další spojitostí je říčka Pfreimd, ta pramení pod Přimdou a protéká až do Pfreimdu. A dalším a posledním důvodem je možnost využití dotačního programu v rámci přeshraniční spolupráce, kde je podmínkou, že musíte mít nějaké hraniční město."

Spolupráce mezi městy vznikla na podnět starosty z Německa. „S nápadem přišel starosta Kimmerl. Stýkáme se od roku 2008, kdy jsme se poznali na Zlaté cestě, od té doby jsme přátelé a navštěvujeme se," řekl Kunt.

V doprovodném programu několikrát vystoupila Ledecká dudácká muzika, která se střídala ve vystoupení s hosty a proslovy starostů.
Oba starostové zapálili svíce přátelství a podepsali smlouvy. „Nechť nás světlo z těchto dvou svíček opatruje," popřál starosta Pfreimdu Arnold Kimmerl. Potvrdil také, že přátelství mezi oběma stranami trvá již několik let. Takže potvrzuje písemně spolupráci s přítelem. Zmínil křest hasičského vozu sboru dobrovolných hasičů z jejich města, kterého se účastnili i dobrovolní hasiči z Přimdy.

Páteční akce byla druhou etapou o uzavření partnerství. Ta první už proběhla, a to dne 15. listopadu. Spolupráce by se měla postupně rozvíjet.
„Už jsme se byli podívat na křest hasičského auta v Německu. Tím to ale nekončí a nyní by se měla spolupráce rozvíjet v odvětví školství. Ředitelky mateřských škol obou měst se kontaktovaly a začne mezi nimi spolupráce. To samé čeká základní školy, sportovní oddíly a tak dále. To znamená, že by se spolupráce měla postupně rozvíjet do různých odvětví," vysvětlil starosta Kunt.

Ledecká dudácká muzika zahrála a zazpívala lidové písně. Tato skupina hraje i za hranicemi republiky, a to převážně v Německu, kde si jejich písně a provedení němečtí posluchači velmi oblíbili. Proto sklízeli od publika veliké potlesky.

Při zakončení se všichni hosté postavili a zazpívali si německou a českou národní hymnu. Následovaly podpisy do pamětních kronik obou měst a všichni se i s hosty přesunuli do restaurace, kde program pokračoval.

„Zde vystoupily děti ze základní a základní umělecké školy Přimda. Nakonec jsme si vzájemně předali vlajky měst," doplnil Kunt.

Autor: Gabriela Jägerová

9.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Ilustrační foto.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Chodová Planá - Hladina vody pomalu klesá a ryby se stahují k požeráku, kde je ještě hloubka. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení