Dívky Codruta z Rumunska a Habiba z Pákistánu společně s chlapci Chanukou ze Srí Lanky a Nikolou ze Srbska přijeli prezentovat své země. Školáci se tak formou videí a zajímavě připravených kvízů dozvěděli spoustu informací o kultuře, historii a přírodních krásách domovin jejich hostů z daleké ciziny.

Studenti ze zahraničí strávili na Přimdě celý týden, takže děti se s nimi setkávaly nejen ve škole, ale i ve svém volném čase. Týden multikulturní výchovy vyvrcholil v pátek 15. září dopoledne, kdy se konal tzv. Den cizí země. „Ke čtyřem stážistům se připojili žáci 2. stupně naší školy, kteří pocházejí z jiného sociokulturního prostředí, a představili svým spolužákům země, z nichž pocházejí buď oni sami, nebo jejich rodiče,“ řekla Deníku učitelka Jana Anděl Valečková. K celotýdenním prezentacím o Rumunsku, Pákistánu, Srí Lance a Srbsku se tak přidaly prezentace o Vietnamu, Ukrajině, Slovensku, Rusku a Uzbekistánu. Představena byla samozřejmě také Česká republika. Pozadu nezůstali s představením své kultury ani romští žáci, kteří základní školu na Přimdě navštěvují.

Členové Bratrstva sv. Barbory si nenechali ujít ani Den horníků v Sokolově.
Na Dni horníků v Sokolově nechyběli ani členové Bratrstva ze Stříbra

Škola na Přimdě je zapojena do mnoha projektů a nejrůznějších programů. Patří k nim i eTwinning a Erasmus+, díky nimž mohli žáci v červnu před prázdninami navštívit partnerskou školu v Polsku. I oni se v minulém týdnu podělili o své zkušenosti a zážitky z pobytu v Mielżynu. „Týden byl skutečně nabitý informacemi, které navíc děti opravdu zajímaly a některé je doslova hltaly. Multikulturní výchova v praxi přinesla seznámení s jedenácti zeměmi světa a romskou kulturou,“ shrnula týdenní „cestování“ po světě Jana Anděl Valečková.