Půjdete-li po červené turistické značce od Pavlova Studence na sever, asi kilometr za bývalou Hraničnou do tohoto údolí sejdete. Mže si bublá mezi kameny, klikatí se mezi stromy, vytváří romantická zákoutí. Její voda je průzračná.

Hranici mezi Českem a Německem byste našli asi tak dvě stě metrů proti proudu a po dalších asi dvou kilometrech se nachází prameniště. Mže pramení na německém území, nedaleko silnice číslo 2172. Kdo se bude dobře dívat, zpozoruje ze silnice turistický přístřešek s dřevěnou cedulkou, která hlásá, že na loukách kolem Mže pramení.

Mže je řeka, která je s historií a životem tachovského regionu neodmyslitelně spjata. A proto jsme se rozhodli, že čtenářům Tachovského deníku tuto řeku představíme více. V následujících týdnech budete na stránkách Tachovského deníku nacházet příspěvky, týkající se řeky Mže, vodních děl na ní vybudovaných, zajímavostí, které se k této vodní tepně váží a tak dále. Podařilo se nám sehnat několik historických fotografií, například ze stavby vodních nádrží Lučina a Hracholusky. Přineseme také fotografie míst, jak vypadala před napuštěním Hracholuské přehrady. Ukážeme vám také, jak se žilo na březích řeky.

V neposlední řadě bychom chtěli požádat o pomoc také vás, čtenáře Tachovského deníku. Máte-li doma staré i novější fotografie či jiné dokumenty, různým způsobem související s řekou Mže a životem na ní a kolem ní, podělte se o ně s ostatními čtenáři. Přineste nebo pošlete je do redakce Tachovského deníku (Hornická 1786 Tachov, telefon 602 661 178), e-mailová adresa je:

redakce.tachov@denik.cz.

Vaše fotografie, obrázky, či jiné příspěvky rádi zveřejníme. Předem děkujeme.