VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přírodní památky Maršovy Chody a Milov

Tachovsko – Co mají existující a zaniklá obec společného? Inu obě daly jméno přírodním památkám (PP). Ty jsou dokonce podobné nejen svojí rozlohou, ale i vegetací a květenou. Pojďme si o nich říci něco více.

24.5.2011
SDÍLEJ:

Vachta trojlistá.Foto: Miroslav Trégler

PP Maršovy Chody leží na samém okraji (úpatí) Českého lesa jižně od stejnojmenné obce. Pramenná loučka je při pohledu od vsi schovaná za pásem vzrostlých dřevin a lze ji snadno minout. Ještě složitější je ve změti křovin, náletových porostů a bažin dojít k PP Milov. Je součástí nové divočiny v pramenné oblasti Václavského potoka jihozápadně od městečka Přimda.

Z hlediska vegetace jsou v obou PP nejcennějšími biotopy nevápnitá mechová slatiniště, zde přestavovaná asociací Sphagno warnstorfiani – Eriophoretum latifolii, tady ostřicovými lukami s bohatým podrostem mechů (včetně některých rašeliníků), se suchopýry širolistým a úzkolistým a řadou vzácných a chráněných druhů. Z nich se zmíním zejména o orchideji kruštíku bahenním, jehož bohatá populace byla bezesporu hlavním motivem pro vyhlášení PP Maršovy Chody. Společný je i výskyt prstnatce májového pravého, vachty trojlisté, kozlíku dvoudomého či zábělníku bahenního, jež na Tachovsku a v Českém lese představují typickou skupinu rostlin ostřicových luk na rašelinách a slatinách. Zajímavý je i nedávný nález vzácné ostřice dvoudomé v PP Milov.

S trochou nadsázky vždy říkám, že jelikož kytky neutíkají a nelétají, je v Čechách asi více botaniků než zoologů. Jak jinak si vysvětlit častou absenci ucelených údajů o fauně chráněných území.

Co říci z tohoto pohledu k PP Milov a PP Maršovy Chody? Určitě tu lze potkat některé z obojživelníků či plazů. Vyloučen tedy není výskyt některých skokanů, čolků nebo zmije obecné a ještěrky živorodé. Tu jsem ostatně zaznamenal na většině podobných lokalit v Českém lese. Samozřejmě v obvodu přírodních památek mohou hnízdit někteří ptáci, jimž tento biotop vyhovuje.

Z hlediska ochrany přírody – tedy z pohledu zachování chráněných fenoménů, jimiž jsou luční slatinná druhově bohatá společenstva – je podstatné občasné kosení porostů spojené s regulací náletových dřevin (olše, břízy, vrby). Bez těchto zásahů by na místě louček v poměrně krátké době rostly olšiny a vrbiny. Ani v jednom případě nejde rozhodně o primární bezlesí, tedy bez přispění člověka je současný stav dlouhodobě neudržitelný.

Miroslav Trégler

24.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení