VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přísedící dluží miliony korun, na splátky peníze nemá

Tachov – Milan Brabec, přísedící okresního soudu v Tachově, čelí více než desítce exekucí. Své věřitele měl prý dokonce podvést, ve hře létají i milionové dluhy. On však tvrdí, že se sám stal obětí podvodu. Případ už řeší soudy, na stole ho měla i policie.

5.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Na začátku všeho stojí nákup pole od jedné ženy ze Stříbra. Polnost měl Brabec koupit za zhruba 1,8 milionu korun, později jej chtěl rozdělit a rozprodat na stavební parcely nebo zahrady. Peníze měl splácet postupně, tak jak se budou parcely prodávat. Z prodejů ale kvůli jiným problému sešlo a ženě zaplatil jen 900 tisíc korun, tedy zhruba polovinu. Brabec také začal mít problémy s podnikáním, vypůjčil si od několika lidí peníze a ti se později začali o své finanční prostředky hlásit. Toto přísedící potvrdil.

Exekutor konal

Žena předala pohledávku exekutorovi a věc oznámila i na policii s tím, že se cítí být podvedená. „Exekutor byl také první, kdo měl právo mi jít po majetku," připustil Milan Brabec. „Ti ostatní exekutoři už ale neměli co brát, takže chtěli, abych splácel. Z čeho jsme měl splácet, když mi všechno vzali? Nezamlčuji, že mám dluhy," řekl. „Případ jsme řešili v polovině roku 2009. Vzhledem k tomu, že jsme šetřením nezjistili žádné skutečnosti nasvědčující tomu, že by mohlo dojít ke spáchání trestného činu, věc jsme jen evidovali," doplnila Dagmar Jiroušková, mluvčí tachovské policie. Pole pak prodal bývalému starostovi, dnes na místě stojí solární elektrárna.

Milan Brabec a členové jeho rodiny jsou přesvědčení, že oni sami se stali obětí podvodu, který na ně přichystal věřitel Jan Marek. Proto nemají peníze na splátky svých dluhů. „Marek sebral domy, který byly napsány na mou dceru," uvedl Brabec. Brabcova dcera na něj podala trestní oznámení za to, že jí nezaplatil 3,4 milionu korun za dva domy. Z utržených peněz měli být věřitelé uspokojeni. „On si však objekty zapsal na katastr nemovitostí. Chtěl si zajistit, aby má rodina domy neprodala někomu jinému. Chtěl po dceři a jejím manželovi, aby mu podepsali zástavní smlouvu. Tak se stalo, že jim v jeden den nechal podepsat zástavní i kupní smlouvu s tím, že ty kupní smlouvy nebude používat," popsal Brabec situaci. Do měsíce byl vznik zástavního práva skutečně zapsán i na katastru nemovitostí.

Měl si odečíst méně

„Markovi jsem dlužil milion korun a splatil jsem mu necelých tři sta tisíc korun, takže si měl odečíst z dluhu jen sedm set tisíc. On si ale odečetl milion. Dcera a zeť v kupní smlouvě podepsali, že za domy Marek zaplatí ve třech splátkách, dodnes ale peníze nedostali. Navíc odhad si do kupní smlouvy také zapsal sám, odhadce na objektech neměl," vyprávěl dále. Dceři tak nezbývalo nic jiného, než na Marka podat trestní oznámení. „Jak se to dozvěděl, tak začal tvrdit, že všechno zaplatil. Případ projednával soud v Tachově, pak putoval do Plzně a nyní ho z krajského soudu vrátili zpět do Tachova s tím, že okresní soud všechno neprověřil," konstatoval Milan Brabec.

Jan Marek se k podrobnostem sporů mezi ním, Milanem Brabcem a jeho rodinnými příslušníky nechce prozatím vyjadřovat. „Proti Milanu Brabcovi a jeho rodině vedu několik soudních řízení u tachovského okresního soudu, a nechci se k věcem vyjadřovat dřív, než tato soudní řízení skončí, aby mně nikdo ze zúčastněných nemohl obviňovat, že se snažím prostřednictvím médií ovlivňovat průběh soudních sporů. Svých práv se domáhám soudně a nemám důvod vést proti panu Brabcovi nějakou mediální kampaň, jak on sdělovacím prostředkům tvrdí. To, že Milan Brabec je přísedícím u soudu vím od okamžiku, kdy jsem mu půjčoval peníze, a na tuto skutečnost upozorňoval i při jednáních soudu, která v mých věcech byla vedena. Není proti mně vedeno žádné trestní řízení, nebyl jsem nikdy trestně stíhán, a to, že na mě Milan Brabec v minulosti podal trestní oznámení, beru jako jeden z pokusů vyhnout se splnění jeho závazků vůči mně," napsal Marek redakci.

Nesplácí a nesplácí

Ženě ze Stříbra Brabec dluh 900 tisíc nesplácí, nemá z čeho. „Její nárok by měl být uspokojen z peněz, které získá exekutor z dražeb mého majetku. Peníze by měly jít od exekutora," zmínil.

Předsedkyně tachovského okresního soudu Ilona Kratochvílová už vyzvala Milana Brabce, aby se k věci vyjádřil. „Budu se tím zabývat, bude mě zajímat, jak dluhy vznikly. Nebudeme o každém, kdo dluží říkat, že je ničema. Musím si udělat vlastní úsudek," vyjádřila se předsedkyně Deníku. „Přísedícího už dělat nebudu, beztak už mám málo případů. Skončit jsem chtěl už před dvěma lety. Tehdy mi to rozmluvili," uzavřel Brabec.

Autor: Josef Holek

5.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FARMÁŘSKÉ TRHY NABÍDLY vánoční sortiment. Zájem byl především o stromky a cukroví.
4

Tachovské farmářské trhy se nesly ve znamení Vánoc

Vánoční písně zněly v Chodové Plané
12

FOTO: Vánoční písně zněly v Chodové Plané

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vánoční besídku pořádali ve stáji mezi koňmi

Kladruby – Zazpívat, zarecitovat a strávit pěknou předvánoční chvíli se svými čtyřnohými přáteli přišli děti a koňáci, kteří pravidelně navštěvují Pony farmu v Kladrubech Pozorce.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Západní Čechy - Meteorologové varují před tvorbou náledí během noci na pondělí.

Stezka do Plané už svítí

Planá, Chodová Planá – Po několika letech úsilí začalo svítit veřejné osvětlení na cyklistické stezce spojující město Planá s městysem Chodová Planá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT