VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro mě je cyklus obohacením života

Bor – Festival Hudební léto Borska před několika dny skončil.

11.8.2010
SDÍLEJ:

Vladimír Born.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Štáb, který jej připravuje, se ale tento týden sešel, aby se poradil o programové skladbě a datech příštího ročníku, který bude v pořadí již pátý a začne, jak nám řekl borský farář Vladimír Born, na jaře roku 2011.

Pane faráři, v kolika kostelích borské farnosti se letošní rončík odehrál?

Celkem v sedmi kostelích a jedné kapli. Konkrétně v Boru, Bernarticích, Stráži, Skviříně, Přimdě, Damnově a ve Starém Sedle. A v kapli v Újezdu pod Přimdou.

Seznam církevních staveb pro festival je daný, nebo jich můžete využívat více?

Měnit se může, naskýtá se například kaple v Mlýnci. Časem bychom také chtěli přiřadit borskou Loretu a máme ještě jeden kostel ve Stráži, a to kostel sv. Ducha.

Co je na přípravě Hudebního léta Borska nejtěžší?

Nejnáročnější je celý cyklus ufinancovat. Festival se neobejde bez finanční podpory městských a obecních úřadů v oblasti borské farnosti. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo najít nějakého sponzora.

Ktarý koncert přilákal v letošním roce nejvíce posluchačů?

Největší návštěvnost měl koncert Haydnova Stvoření v Boru, na který přišlo kolem dvou set lidí, z toho asi osmdesát z Německa. Víte, já mám radost, že si festival našel svoji stálou posluchačskou obec. Třeba pravidelně jezdí asi deset lidí z Mariánských Lázní, skoro na každý koncert jezdí starosta z Pleysteinu, téměř na všech koncertech byl starosta ze Starého Sedla, chodí borský starosta, kolegové faráři. Jen mi trochu scházejí učitelé.

Měli jste i nějaké návštěvníky z daleka?

Například na koncert do Starého Sedla přijel autem posluchač ze Salcburku. Jak mi řekl, přijel jen kvůli koncertu a po něm jel zase zpět. Pravidelně jezdí návštěvník až z Pasova.

Co znamená to, že se festival na Borsku zabydlel, pro vás osobně?

Smyslem koncertů bylo, aby se vážná hudba dostala i do vesnických koncertů a aby se místní lidé přišli podívat do svého kostela, aby poznali skloubení vážné hudby a krásy barokních, protože většiou máme barokní, kostelů. Není problém něco zahájit, ale udržet. To, že příští rok bude už pátý ročník, dokazuje, že se to podařilo. Pro mě osobně je pak cyklus určitým obohacením života tady na Borsku. A jsem rád, že při přípravě mohu spolupracovat třeba s takovými lidmi, jako je Marek Vorlíček, který si vzal na sebe dramaturgii a programovou skladbu festivalu.

I když čtvrtý ročník skončil před několika dny, vy už připravujete pátý…

Tento týden jsme měli sezení k dalšímu ročníku. Ten začne 24. dubna, to je zrovna na Velikonoce, v Přimdě. A skončí 18. července ve Starém Sedle.

Autor: Jiří Kohout

11.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Ilustrační foto.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Chodová Planá - Hladina vody pomalu klesá a ryby se stahují k požeráku, kde je ještě hloubka. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení