Rád odpočívá u svého koníčku, kterým jsou plachetnice. V předchozím povolání podnikal v autodopravě. Jak se dostal ke svíčkám, nám řekl Marek Morgenstein v následujícím rozhovoru.

Jak tě napadlo věnovat se zrovna výrobě svíček? Vycházel jsi z nějaké rodinné tradice, nebo to prostě byla spontánní myšlenka?

Od mala jsem chodil na keramiku a bavilo mě tvoření z modelíny. Objevil jsem v sobě umělecké nadání. Jednoho dne mě napadlo, že si objednám vosk a zkusím si z něj něco vyrobit. Moc se mi to líbilo. A pak už jsem si založil firmu. Navíc se mi na této práci líbí, že jsem na začátku obchodního řetězce.

Vím, že svíčkárna, která funguje už sedm let, vznikala dosti svérázně a v podstatě na koleně…

Firmu jsem budoval v ložnici. Ve starém friťáku jsem si rozehřál vosk, a tak to začalo. Chvilku jsem měl obchod u řeky, kde byla v přední části prodejna a v zadní výroba. Následoval velkoobchod a výroba svíček v současné svíčkárně, kde jsme.

Znáš ještě nějakou fabriku na výrobu svíček nebo jste opravdu unikátem?

Je jich spousta. Do budoucna plánuji navázat spolupráci s některými, hlavně kvůli distribuci.

Jelikož se známe dlouho, ve svíčkárně jsem byla několikrát, tak vím, že máš formy vlastní výroby. Řekneš k nim něco?

Všechno to jde ruku v ruce. Na svíčky se vyrábí formy, které jsou k dostání v běžném tvaru jako koule nebo válec. Proto jsem zapojil fantazii a vyrobil formy se zajímavými tvary. Koule a válce vidíme všude, proto jsem se snažil jít cestou k originalitě.

Formy však nejsou tvým jediným výrobkem, je to tak? Stroje v dílně jsou prakticky tvými vynálezy.

Na tuto profesi nejsou vyrobeny stroje. Nejsou na to postupy, jak vyrobit daný tvar svíčky a v jakém stroji. Stroje pro výrobu svíček si zkrátka navrhuji a vyrábím sám. Velký zlom nastal, když jsem vyrobil stroj na lisování svíček. Byl vyroben ve spolupráci s firmou na výrobu plastů. Lisovací stroj mnohonásobně zrychluje výrobu a hlavně kvalitu svíček.

Který ze svých strojů máš nejraději?

Jednoznačně knotovačku. Tu jsem si musel z různých součástek také vyrobit sám, protože takový přístroj prostě na trhu neexistoval. Je oblíbená, protože se o ní vůbec nemusím starat. Knot, když se koupí, tak je to provázek. Provázek dám do knotovačky, a ta ho naimpregnuje. To se u knotů dělat musí, pro zkvalitnění hoření svíčky.

Má tato profese nějakou sezónu? Nakupují třeba lidé více o Vánocích a v létě nic?

O Vánocích je zakázek opravdu hodně. Loni jsme založili internetový obchod. To nám pomohlo hlavně přes jaro, léto. Se stánky jezdíme od jara do zimy po celé republice. Hlavně na trhy a různé slavnosti. Samostatnou kategorií jsou vánoční trhy, to máme i sedm stánků po republice.

Takže prodáváš dekorační svíčky. Například s vánočním nebo jiným dekoračním motivem?

Díky lisovacímu stroji vyrábíme i konzumní svíčky. To jsou svíčky s klasickým válcovým tvarem. Do kostelů nebo restaurací. Ale hlavně děláme dekorační svíčky.

Řezník nejí salám, cukrářka zákusky. Nemáš už ke svíčkám odpor? Každý den jedno a to samé.

Já jsem šťastný člověk. Vždyť se můj koníček stal mojí prací. Každý den se do práce těším. A jdu do ní s úsměvem. Vždyť není nic hezčího a jednoduššího, než si vyrobit krásnou svíčku.

Gabriela Jägerová