Připomenout krásu doby, ve které žil Franz Josef I., přiblížit život obyčejných lidí Rakouska Uherska a také přinést detailní pohled na život habsburského mocnáře si dali za cíl tvůrci unikátní sbírky.

Podle sběratelů jde o nejrozsáhlejší dílo přibližující dobu Franz Josefa I. „Celkem uchováváme přes osm tisíc předmětů,“ uvádí sběratel Karel z Tachovska, který se o exponáty stará. Vzhledem k jejich rozsahu a ceně si ale nepřeje být jmenován.

I přes unikátnost sbírky nemohou její autoři sehnat pro exponáty stálou expozici, kde by byla přístupná veřejnosti. Roky bezvýsledně oslovují instituce, muzea i města. Jde o ucelenou sbírku a také v tom spatřují tvůrci její mimořádný charakter. „Kontaktovali jsme přes dvacet různých míst, hovořili jsme s řadou lidí, pátrali, kde by sbírka mohla být umístěna. Někteří uvažovali o spolupráci a exponáty se jim líbily. Ale vzhledem k velkému rozsahu je neměli kde umístit,“ přibližuje situaci Karel.

Muzeum v zámku

Autoři by chtěli muzeum zde na Tachovsku. „Víme o zatím nevyužitých prostorách zámku v Tachově. Podnikli jsme už v tom nějaké kroky. Město náš záměr ale odmítlo. Byl bych rád, kdyby radní přehodnotili svůj názor,“ doufá sběratel ve vstřícnější přístup. Odmítnutí je možná jen dočasné. Město v té souvislosti zvažovalo i Jízdárnu ve Světcích. „Objevila se ale možnost využít zámek. Chtěli bychom ho navrátit cestovnímu ruchu a jednou z variant je umístění zmiňované sbírky,“ poukazuje starosta Tachova Ladislav Macák. „Jde také samozřejmě o peníze. Něco stojí vitríny, pojištění a podobně,“ dodává Macák s tím, že letošní rok není takovým investicím nakloněn a lepší to nebude asi ani rok příští.

Ilustrační snímek

O velikosti sbírky hovoří také doba, po kterou vznikala. Exponáty začal pan Karel shromažďovat před třiceti lety. „Už tehdy se mi takové věci líbily a ne každý to sbíral. V republice nás bylo tak čtyři, pět. Začal jsem zjišťovat informace o té době a osobě Franz Josefa I., které byly odlišné od těch běžně zveřejňovaných,“ říká o začátcích sběratel a připojuje jednu perličku. „Můj otec vypadal podobně jako Franz Josef.“

Zatím jen na internetu

I když sbírku zatím nikdo ze zájemců z veřejnosti nemůže vidět (Deník je jediný, který o sbírce informuje a jehož redaktor viděl množství exponátů), přesto existuje možnost si sbírku prohlédnout. „Pro příznivce Rakouska-Uherska a Františka Josefa I. jsme zřídili nové webové stránky, které ve světě nemají obdoby. Jde o První internetové muzeum Franz Josefa I., Wilhelma II. a I. světové války,“ pokračuje v popisu aktivit kolektivu sběratelů. „Na těchto internetových stránkách máme připraveno přibližně 20 000 obrázků.“

Autor sbírky usiluje o její zachování jako celku. „Zřizovali jsme ji pro připomínku té doby. I za Franz Josefa I. žili obyčejní lidé, milovali se, pracovali… Také o nich je sbírka. Jejich životy, příběhy i fotografie jsou zaznamenány v knihách,“ popisuje jeden z důvodů, proč sběratelé hledají stálou expozici.

Nikde jinde ve světě

Jeden ze vzácných exponátů sbírky kolektivu sběratelů a přátel Prvního internetového musea Franz Josefa I., Wilhelma II. a I.světové války je bysta habsburského monarchy vážící šedesát kilogramů a vyskoká téměř metr. Podle sběratelů ji vlastnil velitel osobní stráže Franz Josefa I. Je celá z mosazi a jde o jediný kus na světě. Podle této bysty byly dělány menší dvaceticentime­trové, které jsou ve vlastnicví jiných sběratelů i muzeí.

Ilustrační snímek

Franz Josef I. na Tachovsku

František Josef I. se narodil ve Vídni 18. srpna 1830 na zámku v Schönbrunnu a zemřel 21. listopadu 1916. Za svého života údajně navštívil i Tachovsko. „Byl v Plané v nemocnici Na sv. Anně navštívit zraněné vojáky první světové války,“ říká sběratel Karel o pobytu panovníka.

Problémy s celníky

Asi nejsložitější získání jednoho z tisíců předmětů byla koupě takzvaného komandérského kříže, to je řádu, který uděloval Franz Josef I. velvyslancům. „Kříž jsem zakoupil až z Chile přes internet. Jenže celníci mi nevěřili, že jsem ho opravdu koupil a dva měsíce se táhlo vyřizování.“

Fotografie, podle nichž byly malovány obrazy

Sbírka obsahuje kromě tisíců dobových pohlednic a fotografií také originální soukromé snímky. Na nich je zachycen Franz Josef I. podepisující smlouvy. Podle vyjádření autorů sbírky jde právě o ty fotografie, podle nichž byly následně malovány obrazy nekorunovaného rakouského císaře.

Pohledem tvůrců muzea

Český náhled (československý) na dobu vlády Franz Josefa I. je ovlivněn „haškovským Švejkem“. V krátkosti – kdyby Franz Josef I. byl takový despota a omezený člověk, jak ho prezentuje spisovatel Hašek, nebylo by Národní divadlo, průmyslová revoluce, Smetana by nemohl skládat své skladby, nepostavily by se tisíce staveb, které dnes nesou název představitelů mnohem pozdější doby, nemluvilo by se (tehdy) na Karlově univerzitě česky…

Více o muzeu najdete ZDE>>>

Ilustrační snímek

Zájemci o spolupráci s autory sbírky mohou dát vědět na antonin.hribal@denik.cz do redakce Tachovského deníku, rádi informaci předáme.