Jak jste se dostal k oboru, ve kterém podníkáte?

Když jsem začínal, připadalo mi to perspektivní. Číst noviny a kouřit budou lidé stále.

Kolik času věnujete firmě?

Musím říct, že hodně. V posledním roce jsem nahradil jednu prodavačku a také střídám zaměstnance, kteří jsou na dovolených nebo nemocní. Prodávám denně od pěti ráno až do šesti do večera. Pak ještě pracuji po večerech doma.

Co vás ve vašem podnikání nejvíce trápí a co naopak nejvíce těší?

Těší mne to, že jsem svým pánem. Trápí mne v současnosti nižší kupní síla zákazníků. A s tím souvisejí také tržby. Trápí mě rovněž nízké marže.

Jak se k podnikání staví vaše rodina?

Trochu mi vyčítají, že vynaložený čas a námaha není adekvátní k výdělku, přesto mi moje žena pomáhá s papírováním.

Relaxujete někdy? A jak si nejvíce odpočinete?

Ano, někdy relaxuji. Relaxuji tím, že rád chodím plavat do bazénu a ještě rád lyžuji. Nejvíce jezdím na Přimdu, ale jednou do roka si vyjedu zalyžovat do Alp. Pak také rád jezdím k moři a na poznávací zájezdy.

Je těžké sehnat pro váš obor kvalitní zaměstnance?

Ano. Potřebuji lidi spolehlivé a důvěryhodné. Přijímám jedině na doporučení svých známých a po osobním pohovoru.

Zhodnoťte dnešní dobu vzhledem k podmínkám pro podnikání.

Nevím, jak jsou na tom ostatní podnikatelé, já si nemůžu stěžovat. Například moje banka mi vyšla vstříc při poskytování úvěru.

Kolik si u vás zaměstnanci vydělají?

Je to o něco více, než mají prodavači v některých supermarketech. V podstatě jsou na průměru, který je pro jejich obor obvyklý.

A jaký je váš příjem?

Stačí mi to na splácení úvěru a na živobytí. Nedávno jsem doplatil leasing na auto, takže se mi teď trochu lépe dýchá. V podstatě mám to, co na mne zbude po odečtení nezbytných nákladů.

Dotkla se vás současná krize?

Ano, dotkla. Lidé požadují co nejlevnější zboží, což se týká novin i cigaret. A protože provozuji ještě sázkový terminál, vidím, jak lidé méně sázejí.

Musel jste v souvislosti s krizí také propouštět?

Bohužel ano. Bylo to, když jsem musel zrušit některé provozovny. Ale musel jsem propustit také několik nespolehlivých li­dí.