„Nejvíce lidí vyrazilo do Řecka, Chorvatska nebo Španělska. Táhlo i Turecko,” uvedl Černý.

Řecko si ale oproti roku 2010 mírně pohoršilo. Loni si totiž zemi vybralo šestnáct procent klientů, letos o jedno procento méně. U cestovatelů z Tachovska ale v oblibě stouplo Chorvatsko. „V roce 2010 si jej vybralo dvanáct procent turistů, letos zájem stoupl o jedno procento,” vypočítal prodejce.

Největším letošním skokanem je ale Španělsko. Jestliže si jej loni vybralo jen šest procent dovolenkářů, letos jich už bylo jedenáct procent.

Mírně si oproti roku 2010 polepšily Turecko (z 10 na 11 procent), Bulharsko (z 5 na 7 procent), Německo (z 5 na 7 procent) nebo Norsko (z 0 na 1 procento).

Propadlíky jsou tuzemsko (z 6 na 5 procent), Egypt (z 11 na 9 procent), Itálie (z 12 na 9 procent), Rakousko (ze 4 na 2 procenta) a Tunisko (z 5 na 4 procenta).

Své klienty si na Tachovsku podržela Anglie resp. Velká Británie, Maďarsko, Spojené Arabské Emiráty (Dubaj), Slovensko nebo exotické země.

Pokud si někdo myslí, že doprava autokarem je dávno přežitá, mýlí se. „V roce 2010 jím cestoval šestadvacet procent klientů. Letos jich bylo už třiatřicet procent,” uvedl Zdeněk Černý.

Mírně si pohoršilo i cestování letadlem. Přesto si ale zachovalo jasnou převahu. „Letecké zájezdy si sice pohoršily, ale jen z jednapadesáti na padesát procent,” vypočítal. Více si ale pohoršily zájezdy, při kterých lidé používají vlastní dopravu. V roce 2010 ji využilo třiadvacet procent turistů a letos jen sedmnáct procent.

Zdeněk Černý přidal i pár zajímavostí. „Dříve jedna z mála možných destinací, německá Rujana, je dnes poměrně drahá,” řekl Černý s úsměvem.

I po revoluci oblíbené italské Bibione si stále udržuje svůj standard. „Stejně na tom je i Bulharsko,” doplnil.

Hodně cestovatelů se pravidelně vypravuje i do Bavorska (Německo). „Zejména pak do Berchtesgadenu na Orlí hnízdo,” konstatoval Černý.

Jsou i Tachované, kteří se vypravili na exotickou dovolenou. „Prodal jsem plavbu Karibikem, cestu Jihoafrickou republikou napříč a Vietnam od severu k jihu”.