VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt za miliony korun nemá jinde obdoby

ČERNOŠÍN - V Černošíně byl oficiálně zahájen provoz střediska, jehož lektoři ve školácích ještě více podnítí vztah k životnímu prostředí

27.8.2008
SDÍLEJ:

V černošínském areálu společnosti Ekodepon byl včera zahájen oficiální provoz školícího a instruktážního střediska. Jeho součástí je i naučná stezka s tabulemi informujících o nakládání s odpady.Foto: DEnÍK/Miloš Němec

Ještě více podnítit vztah veřejnosti k životnímu prostředí, zejména pak školáků, je úkolem Výukového centra enviromentální výchovy a naučné stezky odpadů, jehož provoz byl včera oficiálně zahájen v areálu zařízení pro nakládání s odpady firmy Ekodepon v Černošíně.

„Zkušební provoz už ale běží rok,“ řekl Deníku Luděk Königsmark, oblastní manažer společnosti Ekokomu a otec projektu v jedné osobě.
„Myšlenka postavit v Černošíně školící středisko mne napadla zhruba před dvěma roky. Tehdy jsem si uvědomil, že poloha areálu je k takové věci velice vhodná. A to kvůli tomu, že leží prakticky na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje. Využitelnost, zejména u škol, tak bude velká,“ nastínil manažér.
Účastníci exkurzí, kteří se vydají po krátké naučné stezce, shlédnou nejprve na tabulích informace o třídění a recyklaci odpadů a vyřazených elektrických a elektronických zařízení v rámci takzvaného zpětného odběru.

„Dále uvidí zařízení pro kompostování biologicky rozložitelných odpadů a stanici, kde se z bioplynu, jímaného ze skládky komunálních odpadů, vyrábí elektrická energie. Dalším zastavením při exkurzi je prohlídka třídící linky na papír a plast, kde se odpady dotřiďují,“ vypočítal Petr Strankmüller, jednatel Ekodeponu.

Školící a instruktážní středisko slouží nejen pro žáky základních a středních škol, ale také pro děti z mateřských škol.
„Zájem o exkurze ze strany školských zařízení je už teď velký. Dokonce máme obavy, že nebudeme termínově stíhat,“ podotkl Luděk Königsmark z Ekokomu, firmy, která spolu s Plzeňským krajem, společností Alcoa a kolektivními systémy Elektrowin, Asekol, Ekolamp a Ekobat patří mezi finanční garanty projektu. Ten přišel na 2 miliony 300 tisíc korun.
Zařízení, které je vybaveno veškerou audiotechnikou, může také sloužit jako školící středisko pro představitele státní správy a samosprávy Plzeňského i Karlovarského kraje.

„V České republice se jedná o ojedinělý projekt. Na jednom místě je totiž soustředěno více zařízení pro využívání a odstraňování odpadů,“ připomněl Petr Strankmüller.

Školící zařízení má kapacitu padesát lidí. Exkurze dětí provádí odborně vyškolený zaměstnanec.
Exkurze, školení a semináře pro ostaní cílové skupiny provádí odborní lektoři jednotlivých společností. „Popřípadě lektoři, akreditovaní pro účely školení pracovníků veřejné správy,“ dodal Strankmü
ller.

Ukázky vzorků výrobků a surovin z recyklovaných materiálů bezplatně poskytly společnosti, které mají své provozy na území Plzeňského kraje, nebo v zahraničí, kam je dodávána surovina produkovaná třídíčkou odpadů.
„Všem subjektům, které se na vytvoření tak unikátního díla jakoukoli měrou podílely, mnohokrát děkuji,“ řekl při slavnostním zahájení provozu školícího střediska v Černošíně, jednatel Ekodeponu Petr Strankmüller.

Autor: Miloš Němec

27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z kroužkování orlů mořských na Tachovsku
6

FOTO: Orel mořský z hnízda s hlavou panenky se vrátil na Tachovsko

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Plzeň – Nezaváhali. Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli už jedenácté utkání v řadě od začátku ligové sezony. V neděli doma porazili 3:0 Zbrojovku Brno, vedenou bývalým koučem Plzně Romanem Pivarníkem. O branky se postarali Krmenčík, Hořava a Kopic.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Tachovsko - Slunečné počasí minulého týdne dalo přírodě možnost, aby ukázala svoji sílu.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení