Své si musí v teplotách pohybujících se kolem deseti stupňů pod nulou vytrpět i obyvatelé útulku U Šmudliny v Tachově. Jak pro jeho svěřence, tak pro samotné zaměstnance nejsou poslední dny žádný med.

„Jsou psi, kteří minusové teploty snášejí bez problémů, ale máme několik svěřenců, kteří vyloženě trpí. Většinou jde o psy se srstí bez podsady nebo o ty, kteří přišli z bytu do venkovního kotce. Máme v útulku také dva psy, kteří mají sníženou imunitu. Oba mají kotce zadělané plexisklem, aby jim tam moc nefoukalo, případně zaděláváme mříže dekami. U těchto psů máme v boudách ohřevné desky. Všichni psi mají po celém kotci silnou vrstvu slámy, aby jim nebyla zima. Kotce uklízíme třikrát denně, takže tu mají neustále čisto,“ vysvětlila Gabriela Jägerová z útulku U Šmudliny. Jak dále dodává, všechna zvířata dostávají několikrát denně k pití vlažnou vodu. Zde ale přichází první větší a velmi nepříjemný problém, a to vyklepávání ledu z misek.

Pohled na Světce a Tachov z jedné možné hledané vyhlídky.
Pátrání po vyhlídkách přináší první ovoce

Dalším pomocníkem proti mrazům jsou psí obleky. V tomto případě ovšem velmi záleží na povaze psa. Ne každý obyvatel útulku na sobě totiž oblek snese. „Obrovskou pomocí jsou pro nás dočasné péče. To znamená, že si některý náš kolega vezme psa domů do doby, než mu najdeme novou rodinu. Momentálně máme v takzvaných dočaskách křížence dogy, který nemůže být trvale venku, a tři štěňata jsou u dalších kolegyň. Máme jedenáct venkovních kotců, můžeme mít ale omezený počet psů i ve vytápěné karanténě. Zde máme momentálně čtyři odrostlá štěňata,“ dále řekla Jägerová.

Zima se samozřejmě netýká pouze čtyřnohých obyvatel útulku. Nelehké chvíle zažívají i samotní ošetřovatelé. Práce v rukavicích je vzhledem k náplni dne všech zaměstnanců téměř nemožná. Navíc všudepřítomný mráz neztěžuje péči o psy pouze při dolévání čerstvé vody.

Přibývá dotazů, jak by se dalo útulku v péči o psy bez domova pomoci. „Největší pomocí je adopce psa. Jen tak pomůžete našim svěřencům z mrazu do tepla. My děláme maximum, víc už pro ně udělat nemůžeme,“ uzavřela Jägerové.

Maškarní karneval v Domově důchodců pro seniory v Tachově.
OBRAZEM: Senioři si užili maškarní karneval