Zejména pro zájemce z Tachovska je na 22. srpna připravena vlastivědná vycházka Za dobrodružstvím u zemské hranice. Zkušený průvodce Antonín Hříbal provede zájemce ze Staré Knížecí Huti přes zaniklou Stoupu až na bývalou vojenskou hlásku Havran.
Vzhledem k tomu, že část trasy povede přímo po hraniční čáře podél Havraního potoka a celková délka trasy je přibližně 14 km s dobou trvání akce 6-7 hodin, doporučují organizátoři výšlap především zdatnějším turistům.
Cestou se seznámí s historií osídlování úzkého příhraničí, dozví se o sklářství v Českém lese, ale především v době odpočinku na Havranu, kde se nabízí také možnost opečení donesených buřtů, budou moci nahlédnout do originálu kroniky vojáků, kteří zde sloužili. Tu má v současné době ve svém opatrovnictví právě novinář regionálních Deníků vydavatelství Vltava Labe média a průvodce v jedné osobě Antonín Hříbal. Kronika je plná dobových fotografií, váže se k ní zajímavý příběh a průvodce je připraven se o něj se zájemci podělit.
Akce se koná za každého počasí, sraz je v 9 hodin u rozcestníku na Staré Knížecí Huti.
Další nevšední výprava je připravena na neděli 29. srpna. Tentokráte vyrazí milovníci přírody na sedmikilometrový okruh za přírodními a historickými zajímavostmi v okolí Karlovy Hutě nedaleko Bělé nad Radbuzou. Zájemci se mohou v 10 hodin sejít u chalupy Zvonička přímo v Karlově Huti a odsud se vypraví přes vrchol Bukavina a lokalitu Vlčí jámy až do osady Hvozd a následně zpět ke Zvoničce.
Známý průvodce z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Miroslav Žižka nabídne mnoho zajímavých míst, a především informací z pohledu historie a ochrany přírody. I on vzkazuje, že se výprava koná za každého počasí a doporučuje pevnou obuv a svačinu.
K oběma akcím jsou bližší informace na webových stránkách ceskyles.ochranaprirody.cz nebo facebookovém profilu AOPK, kde se zájemci aktuální informaci o konání dozví, případně mohou kontaktovat průvodce na telefonním čísle uvedeného u akce. „Kalendář Pojďte s námi do přírody nabízí každý měsíc celou škálu nejrůznějších akcí v Plzeňském a Karlovarském kraji, vybrat si dle svého může každý. Za vodním světem a neviditelnými predátory se mohou např. vypravit zájemci z Mariánskolázeňska, milovníci historie mají možnost se s průvodcem vypravit do pravěkého hradiště Vladař na Žluticko. Na své si přijdou i obdivovatelé netopýrů pokud se za doprovodu odborníků rozhodnou strávit noc u dolu Jeroným,“ připomíná Lucie Koryťáková Nováková z AOPK ČR.
Kompletní seznam akcí naleznete na stránkách www.muzeumcheb.cz.