Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průvodci vyprávěli o zajímavostech údolí

Křínov – Za přírodními cennostmi i geologickými zajímavostmi či poznáním nedávné historie údolí Kosího potoka se vypravili návštěvníci akce, kterou v sobotu pořádalo plánské městské kulturní středisko.

9.4.2016
SDÍLEJ:

Vycházka do údolí Kosího potoka začala v Křínově. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Sraz byl v Křínově a role průvodců se ujali Miroslav Trégler a Miroslav Marek. „Je to nádherné a velice členité údolí na styku dvou hornin s krásnou odkrytou skálou Čertovkou, kde je na výšku jeden z největších vodopádů na Tachovsku," uvedl Miroslav Trégler k terénnímu výšlapu. Dále účastníci viděli řečiště s balvany a zbytky ruin několika starých mlýnů, které na Kosím potoce kdysi byly. „Chladné inverzní údolí je jedním z míst Tachovska, kde se zachovaly přirozené lužní lesy a olšiny. Je i domovem několika velikých smrků, které se v takových údolí nachází a zde i památného jeřábu," dále podotkl.

Ještě před tím, než skupina vyrazila do vlastního údolí k potoku, dověděla se několik zajímavostí přímo z osady Křínov. „Tam, kde je dnes kaplička, bývalo tvrziště. Majitelem křínovské tvrze byl pán Jan Bavor ze Švamberka řečený Bavůrek. On se svými kumpány loupil, což se mu stalo osudným. Tvrz byla roku 1506 dobyta," přiblížil historické skutečnosti Trégler.

Návštěvníci se poté vydali k nedalekému smírčímu kříži ze šestnáctého století a dále ke Kosímu potoku. Krom jiného se také cestou seznámili s geologickou minulostí o které vyprávěl průvodce geolog Miroslav Marek. „Údolí Kosího potoka zapadá do struktury hornin, které se v místě vyskytují. Převládají dva a to svory a žuly," řekl s tím, že hornina tvořící skálu vystupující nad cestu je stará šest set milionů let a tvořit se začala jako usazované bláto a jíl na dně prehistorického oceánu.

Zájemci o poznání údolí Kosího potoka prošli celkem necelých deset kilometrů za příjemného jarního slunečného počasí. Další z akcí pořádaných Městským kulturním střediskem v Plané je čtvrteční cestopisná přednáška s názvem Mexikem s batohem na zádech. V sále kulturního střediska bude od 17 hodin vyprávět Miloslav Antropius.

Autor: Antonín Hříbal

9.4.2016
SDÍLEJ:
K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Tachov, Planá – Mistrovství světa v kickboxu kategorie WKU absolvovali Ladislav a Lukáš Hudlerovi z Plané. V irském Killarney reprezentovali Českou republiku, Ladislav startoval za veterány a Lukáš se objevil poprvé ve své kariéře v kategorii starších žáků.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení