Policista. To je profese, která jasně vítězí u prvňáčků. Na otázku z naší ankety, čím chcete být, až budete dospělí, naprostá většina prvňáků v celé republice odpověděla, že policistou či policistkou. „No to je velice potěšující informace,“ reagoval na tuto skutečnost tachovský policejní mluvčí Václav Blahník.

„Je vidět, že naše profese stojí dnes už v zcela jiném světle, než tomu bývalo,“ dodal. Příznivý výsledek je podle něj také výsledkem osvětové práce, kterou Policie ČR mezi mládeží provádí. Strážci pořádku se snaží výchovně působit už na děti ve školkách, v prvních třídách základních škol, navštěvují je na letních táborech.

„Určitě hraje velkou roli třeba projekt Ajax, hodně si slibujeme od Zebry, kterou rozjíždíme v těchto dnech,“ dodal Blahník. Také na Tachovsku chtějí být dva z patnácti oslovených prvňáků policistou či policistkou. „Do školy se těším a chci být policistkou,“ svěřila se nám Markéta Jirsová z Tachova. Povolání v policejní uniformě by rád vykonával také Jan Jasanský. Více než policistů je mezi oslovenými dětmi Tachovska potencionálních prodavačů či prodavaček. V naší anketě najdeme tři, z toho jednoho prodavače ve stánku.

A možná na Tachovsku vyrostou dva profesionální fotbalisté. Ostatní profese mají mezi oslovenými dětmi už jen po jednom zástupci. Jak vyplývá z průzkumů inzerátů trhu práce, či z reklamních billboardů na ulicích a při silnicích Tachovska, prodavači i policisté by uplatnění měli najít neustále. Například obrovský billboard na parkovišti před tachovským Lidlem hledá prodavače, pokladní a další profese do prodejny už několik měsíců.

Také policie stále hledá nové posily do svých řad. „Ze zájmu dětí je vidět, že už se z tohoto povolání stává prestižní profese, a to nás jedině těší,“ uvedl tachovský policejní mluvčí. V anketě Tachovského deníku, jak si můžete přečíst na první straně, vévodí spíše akademické profese, zcela vymizely dělnické.

Glosa autora článku je zde