Psal se rok 1973 a devatenáctého května se na start prvního ročníku Plánské padesátky postavilo 171 turistů. Na tehdejší sobotní dálkový pochod zval ručně kreslený plákát. Byly připraveny dvě trasy. Dvacet pět a padesát kilometrů dlouhé.


„Tento první ročník se startoval zevnitř kašny na náměstí v Plané,“ říká zakladatel dálkového pochodu Karel Kašpar. „V té době byly všechny kašny v Plané zasypané, nebyly funkční, tak jsme tam stáli do pasu a lidi na nás nemohli,“ usmívá se při vzpomínkách iniciátor celé akce.


Plánskou padesátku chodí nejen místní. Nadpoloviční většinu tvoří lidé z okolí i ze vzdálených krajů. „Jezdili sem i turisté z bývalé NDR. Taky pohraničníci, co zde sloužili, se za čas vraceli, aby si prošli nějakou trasu při pochodu. Ti nám i vařili na prvních ročnících čaj, který jsme dávali účastníkům na kontrolách. Od toho jsme ale časem ustoupili,“ vzpomíná Kašpar.

Historii Plánské padesátky se budeme věnovat v sobotním vydání tištěného Tachovského deníku, kde najdete Střípky z historie Plánské padesátky a rozhovor s jejím zakladatelem Karlem Kašparem. Toto sobotní vydání dostanou v cíli účastníci pochodu.