„V Chodové Plané už vystavujeme pravidelně o prvním víkendu v září už několik let. Chodovka, jak se říká mezi vystavovateli, se za tuto dobu stala jednou z nejoblíbenějších výstav koček v České republice. O akci je velký zájem i mezi zahraničními vystavovateli a mnozí z nich se na výstavu chystají opakovaně," sdělil Deníku za pořádající klub Jan Choulík.

Letos pořadatelé přivítají kromě tuzemských chovatelů vystavovatele z Polska, Německa, Dánska, Holandska, Itálie a Ukrajiny a mezinárodní posuzovatele z Francie, Švýcarska, Německa a Slovenska.

„Výstava je pro návštěvníky přístupná po oba víkendové dny v době od 10 do 17 hodin. Během obou dnů se představí kolem 200 zástupců prakticky všech uznaných plemen ušlechtilých koček, ale i koček domácích. Vstupné je tradičně pro předškoláky zdarma, děti platí 20 korun a dospělí 50 korun," uvedl organizátor.

Návštěvníci si mohou prohlédnout kdysi hojně zastoupené, v poslední době z výstav mizící kočky perské a exotické. „Velkou konkurenci lze očekávat ve skupině polodlouhosrstých, ve které se budou prezentovat kočky norské lesní, sibiřské, ragdolové, birmy, turecké angory a především impozantní kočky mainské mývalí ve všech devíti barevných provedeních. Mainské mývalí jsou i největší plemeno koček na světě. Ve skupině krátkosrstých lze očekávat bohaté zastoupení nejoblíbenějšího plemene v České republice – britských koček. Přihlášeni jsou i zástupci koček habešských, divokých bengálských, burmil a barmských, nahatých sphynxů, kudrnatých rexů, modrých ruských," vyjmenoval Choulík. Sporadicky podle něj zřejmě budou zastoupeny skupiny siamských a orientálních koček, případně seychelských.

Zajímavostí letošní výstavy bude mimo jiné zastoupení všech uznaných barevných variant norských koček lesních, a to zejména díky účasti zahraničních vystavovatelů. „A v soutěži o Cenu diváků bude obhajovat vítězství z roku 2011 britský zástupce chovatelky Křišťanové z Tachova," doplnil.

Pro příznivce koček sdělili pořadatelé z Karlovarského klubu koček jednu méně příznivou zpráva. „Letošní výstava bude možná v Chodové Plané i tou poslední. Přitom mezinárodní výstavu koček obyvatelé Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje mohou v těchto krajích navštívit pouze v Karlových Varech a Chodové Plané. Řešíme totiž problémy s ubytováním vystavovatelů s kočkami. A přestože v celé Evropě je ubytování s domácími mazlíčky běžná záležitost a hotely ji ve své nabídce mají, v Chodové Plané prostě takový hotel chybí," vysvětlil Choulík.

Součástí výstavy bude tradičně i prodej kompletního sortimentu krmiva a chovatelských potřeb za zvýhodněné výstavní ceny. Na výstavě je také možnost koupě koťátek. Ta budou v označených klecích.