Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psalo se před sto lety na Tachovsku

TACHOVSKO - Co psal tisk o našem regionu v minulosti

1.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Výtržník

Před dvěma dny, ve večerním čase, byl v našem městě zachycen výtržník. Mladík, sotva dvacetiletý, jest na převýchově u svého strýce a věru, tento jest z jeho počínání nešťasten. Přestože jest nedovoleno, nalévati v našem městě alkohol neplnoletým, mladík jest jeho pravidelným konzumentem. Vzhledem k tomu, že nedostával pravidelné kapesné, nelze vyloučiti, že si peníze obstarával nedovoleným způsobem. Při výslechu toto nařčení odmítl a popřel, že by kdy získával peníze jinak, než poctivým způsobem. Jeho strýc uvedl, že od něj nedostal žádné peníze, poněvadž mu to jeho bratr, mladíkův otec, výslovně zakázal. Dále uvedl, že jeho synovec jest nesmírně zdatným karbaníkem (považme, ve dvaceti letech!), a proto nemůže zcela vyloučiti, že si peníže zaopatřoval právě za pomoci karbanu.

Mladík by se býval byl postihu neb zadržení zcela jistě vyhnul, neboť strážník, jehož večer potkal, jej sice napomenul, aby se choval důstojně neb slušně, ale hodlal mladíka propustiti ke strýci, jehož velice dobře znal. Jenže mladého muže popadl náramný vztek, sotvaže se strážník o jeho strýci zmínil. Při strážníkových káravých slovech a upozornění na výtečný mravní štít strýcův počal hoch kypěti a vyťal mravokárci řádný políček. Strážník to vůbec neočekával a poroučel se okamžitě k zemi. Útočník se dal do hysterického smíchu, načež se rozběhl do šerých uliček. Ovšem jeho smysly jej záhy zradily a tak jej strážník beze všech obtíží a snadno dostihl. Jelikož se mladý výtržník zuřivě bránil tomu, aby jej ochránce pořádku odvedl s sebou na strážnici, musela mu býti nasazena želízka.

Přestože byl spoután, mladík se vzpouzel tomu, aby byl dopraven do cely. S vypětím všech svých sil, dostrkal a dotlačil jej strážník před budovu strážnice, kde mu s ním vypomohli jeho další dva kolegové. Zahanbený strýc vyzvedl si svého synovce teprve druhý den, když za něj uhradil plnou výši požadované finanční pokuty. Zavázal se rovněž, že se všemožně vynasnaží, aby mladík netropil po městě další výtržnosti a nepožíval alkoholické nápoje. Celý incident se patrně obejde bez dalšího napomenutí, neboť v mladíkův prospěch vypovídá jeho nepříčetnost v opilství a nízký věk. Ještě večer po svém propuštění, dostavil se navíc výtržník na strážnici, kde se omluvil všem strážníkům, především pak tomu, jež se s ním musel natahovati. Ubezpečil veškeré osazenstvo strážnické, že tento případ či jemu podobný nebude se již více opakovati, a že bude dbáti na to, aby se zaň nemusel jeho ctihodný strýc vícekrát styděti. Pak se zdvořile poroučel.

Škodný požár

V nedalekém Pernolci hořelo, včera o půl šesté ranní, ve firmě náležející pánům Naschauerovi, Tomanovi a Seifertovi, totiž v důlním závodě na těžbu olověné rudy. K požáru došlo v prostorách určených jako přístřešky pro dělníky zaměstnané na stavbě. Jest plně prokázáno, že oheň založil kdosi neznámý s úmyslem. S ohledem na charakter budov neb jejich účel, byly škody naprosto minimální.

Divadlo ve spolkovém domě v Tachově

Dovolujeme si tímto oznámiti, že počínaje 11. dnem tohoto měsíce roku probíhajícího, rozběhne se v Tachově cyklus představení ve spolkovém domě. Dávány budou nejnovější humorné a zábavné kusy divadelní, dále pak národní písně a pochopitelně taktéž oblíbené operetní kousky. První představení jest uchystáno na 14. tohoto měsíce probíhajícího roku a půjde o trojaktovou hru „Modrá myš“ od Alexandera Engela a Juliuse Horsta. Ceny, místa ku sezení neb začátky představení jest možno si přečísti na připravovaných prospektech neb cedulích. V hojnou účast doufající, Franz Basler, divadelní direktor, lidového divadla z Františkových Lázní.

Miroslav Vetrák

1.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení