Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psalo se před sto lety

TACHOVSKO - O čem informoval tisk na Tachovsku v roce 1908

11.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Přepadení

K výše psanému došlo o tomto čtvrtku v našem městě. Přepadeným jest služebné děvče, jež se navracelo od své příbuzné k domovu, kde jest zaměstnáno. Dívka u své tety vypomáhala s praním prádla, čímž si přilepšovala ke svojí skrovné mzdě. Končila vždy kolem deváté hodiny večerní a spěchala rovnou do svého bytu. Činila tak třikrát v týdnu s naprostou pravidelností a tak byla snadným terčem neočekávaného útoku.

Dívka se již blížila k domu, když k ní zezadu přiskočila neznámá maskovaná osoba. Jelikož při sobě děvče nemělo vůbec žádnou brašnu neb tašku, počala jí neznámá osoba šacovati. Jak se ukázalo, dívka u sebe vskutku ničeho neměla a počala neznámému říkati, že jest bez prostředkův a snažila se vysvětliti, z jaké příčiny. V tom se ukázalo, že neznámou osobou jest muž.

Počal dívce spílati neb urážeti jí. Řekl jí, že mu musí ihned obstarati nějaké peníze nebo jej odvésti někam, kde nějaké získá. Jak dívka později vypověděla, muž musel býti silně opilý, což bylo zřejmé ze způsobu jeho chování neb hovoru, a navíc z něj byly cítiti alkoholové výpary. Nebojácné děvče odmítlo a chtělo se mu vytrhnouti. Muž jí však sevřel ještě pevněji a dokonce jí uštědřil několik ran do obličeje.

Nakonec se z ní pokusil strhnouti šaty a mumlal při tom cosi, z čehož dívka pochopila, že jí chtěl zneužíti. Přestala sebou házeti neb se zmítati, což muže natolik vykolejilo, že povolil svoje sevření. Na to dívka čekala a okamžitě se mu vytrhla. Ještě než se však dala do běhu, rozhodla se muži vrátiti alespoň trochu z toho příkoří, co jí předtím způsobil.

Rychle se otočila a nakopla násilníka vší silou do rozkroku. Rána byla natolik velká, že muž strašlivě vykřikl a zhroutil se na zem, hrozně při tom křiče neb sténaje. Dívka se pak rozběhla pro pomoc, spoléhajíc, že cestou potká některého z nočních strážníkův neb hlídače. A vskutku, po chvilce narazila na jednoho ze strážníků.

Pro pořádek dodejme, že k celé události došlo v blízkosti kostela a dívka seběhla na náměstí, odkud s ní posléze nazpět spěchal jeden ze strážníkův. Uběhlo sotva pět minut a muž se již na daném místě nenacházel. Strážník se rozhlédl a rychle se dovtípil, jakým směrem mohl násilník prchnouti. Za krátko jej dostihl. Jenže muž byl nesmírně vzrostlý neb zdatný, a tak se mohl strážníkově výzvě, aby zůstal státi neb nekladl odpor při nasazování želízek, smáti z ohrady, na níž se předtím vyhoupl.

Strážník se sice pokusil muže pronásledovati, avšak bez úspěchu. Neboť než se mu zdařilo hradbu zdolati, byl muž v nedohlednu. Dle svědecké výpovědi přepadené dívky a popisu strážníkově, podařilo se alespoň částečně rekonstruovati mužův zjev. Dle tohoto lze souditi, že muž nebyl místní. Proto se strážníci rozeběhli po všech hostincích, hospodách, nálevnách neb nádraží. Na posledně udaném zjistili, že muž, odpovídající násilníkově popisu, odjel posledním nočním vlakem ve směru do Plané. Ve spojení s tamními policisty se po neznámém muži neustále pátrá.

Loupež

O minulém týdnu spáchal místní učedník u mistra ševcovského, Franz Heimerl podlou loupež. Totiž když okradl váženého neb u místních obyvatel dobře známého továrníka neb majitele továrny na knoflíky pana Heinricha Adlera. Mladík dostal za úkol, donésti panu továrníkovu jím objednanou obuv. Vše učinil tak, jak mu bylo nakázáno. Pak se však ještě nějaký čas potloukal kolem domu pana továrníka. Předtím odjistil zástrčku na jednom z oken a chtěl se do domu opět vrátiti. Využil tedy okamžiku a vnikl nikým nepozorován do domu, kde ukradl 40 korun. Jeho lup by se mu býval zcela jistě vyvedl, avšak zapomněl si v domě svojí čepici, jíž nalezl jeden ze sloužících. Vzhledem k tomu, že předtím mladíka sám vyprovázel a dobře si všiml, že tento měl čepici na hlavě, velice rychle si uvědomil, jak se v domě ocitla. Přivolal tedy policii a strážníci si pro mladíka došli do ševcovské dílny, kde jej také ihned zatkli. Při zatýkání mladík tvrdil, že peníze nalezl. Teprve pod hrozbou zostřeného trestu vypověděl, jak se k penězům dostal. Druhý den byl převezen před c. k. Krajský soud v Chebu.

Miroslav Vetrák

11.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výlov Regentu u Chodové Plané na Tachovsku
67

Výlov Regentu začal

Společný snímek účastníků přeshraniční porady v Tachově.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Tachovsko - Úderem druhé hodiny odpolední začaly letošní volby do poslanecké sněmovny také v okresním městě.

Motokrosové finále se vydařilo

Stříbro – Motokrosový seriál MOTUL Cup, sdružený přebor Čech západních a středních, také v letošní sezóně poslal svůj finálový závod na nejstarší tuzemskou trať – Terén sv. Petra ve Stříbře.

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

Planá - Nehoda kamionu a osobního auta zkomplikovala v pátek odpoledne dopravu na průtahu Planou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení