VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psalo se před sto lety

TACHOVSKO - O čem informovaly noviny na Tachovsku v roce 1908

3.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Malý nalezenec

Před budovou místní strážnice bylo nalezeno štěně. Jedná se o psa, dosud neurčené rasy, jisté jest však toliko, že bude většího vzrůstu. Podle výpovědi službu konajících strážníkův zaslechl jeden z nich kňučení neb kvílení, avšak nevěnoval tomu zprvu pražádnou pozornost. Chvíli předtím se totiž venku strhla bouře a tak toto skučení přisuzoval právě kvílení větru. Jenže kňučení posléze přešlo ve štěkání a strážník otevřel dveře. Dovnitř následně vběhlo malé štěně, jenž radostně štěkalo, když spatřilo tolik lidí.

Bylo celé urousané a prokřehlé, a tak mu strážníci vytvořili provizorní pelech v blízkosti kamen. Již na druhý den se pídili po tom, kdo mohl psa opustiti a zanechati jej před strážnicí. Dovtípili se totiž, že neznámý člověk, jenž psa pohodil před jejich dveřmi, velice dobře tušil, že se jej strážníci ujmou a budou se o něj starati. Štěně bylo v naprosto vynikajícím zdravotním stavu.

Pokud se o něj nepřihlásí jeho skutečný majitel (což jistě neprovede, neboť by musel zaplatiti pokutu 50 korun neb se ještě zpovídati před okresním soudem), bude pes nabídnut k veřejné adopci. Vzhledem k tomu, že o štěně se nyní stará jeden z mladých strážníkův a projevil o něj skutečný zájem, bude od adopce upuštěno, respektive dojde k přednostní nabídce štěněte právě uvedenému strážníkovi.

Vykutálení lapkové

Jistě nevýslovnou neb nestoudnou drzostí ukazuje se býti následovný případ. Jelikož se radikálním způsobem oteplilo, mnozí pěší, cyklisté neb speditéři si dobře povšimli toho, jakou škodu napáchala letošní zima na silnicích.

V jejích površích zejí hluboké díry, přičemž mnohým z nich se nelze nikterak vyhnouti. Proto dochází k jejich urychlené správce a na některých místech jest silnice uzavřena. Výše zmíněné uzávěry obvykle trvají několik dnův a cesta jest pro veřejnou dopravu prozatímně nepoužitelná. Od této praktiky však bude záhy upuštěno, a to taktéž z důvodu páchání přestupkův neb deliktův, jenž tyto uzávěry umožňují.

Celá věc se jeví totiž tak, že několik mužův, patrně italských dělníkův zaměstnaných právě při opravách silnic v našem okrese, využívalo silničních uzávěr k podvodné neb loupežné činnosti. Vyčkali okamžiku, kdy se k uzávěře blížil speditérský neb obchodní povoz, odstranili a ukryli uzávěry nechali vůz projeti. Druhá skupina mužův se mezitím ukryla u první velké díry a čekala, dokud povoz nezastaví.

Mezitím prvá část mužův opětovně uzavřela silnici a spěchala na pomoc svým zbývajícím kumpánům. Vozka, obchodník či speditér byli vydáni na milost těmto loupeživým živlům. Muži zpravidla nebohého vozku ztloukli a přivázali ke stromu.

Pak lup rozdělili, otočili povoz a spěchali s kořistí pryč. Samozvaní novodobí lapkové takto oloupili na dvě desítky nic netušících obchodníkův, než byla jejich řádění učiněna přítrž. Strážníci skupinu rozprášili přímo při činu, avšak nepodařilo se jim žádného z lupičův zadržeti. Jednoho z nich však postřelili a jest důvodné podezření, že muž bude museti vyhledati lékařské ošetření, čímž se vyzradí. Napáchaná škoda překročila částku 7 000 korun. Část zboží bylo zadrženo jako kontraband nedaleko státní hranice s Bavorskem.

Zbytek jest zřejmě ztracen v nenávratnu. Po identitě lupičův se neustále pátrá. Proběhlo též několik namátkových kontrol v ubikacích již zmiňovaných italských námezdních dělníkův, leč bez valného úspěchu. Existuje důvodné podezření, že lapkové byli napojeni na síť místních překupníkův kradeného zboží, a že poté co byl alespoň částečně odhalen pašovaný náklad, přeorientovali se překupníci na své kolegy z nedalekých Mariánských Lázní.

Předešlou teorii by navíc potvrzovala okolnost, že z lázeňského města k nám dojíždějí italští dělníci, jenž tam pracují na fasádách lázeňských budov. Nízké teploty jim doposud neumožňují prováděti náročně stavební práce, a proto byli povolání jako pomocníci při látání děr na okresních silnicích v našem kraji. Jestli bylo toto rozhodnutí moudré, to prokáže budoucí čas.

Miroslav Vetrták

3.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení