Smutný je pak pohled na pejska uvázaného u starého odstaveného auta, u stromu nebo na řetězu bez možnosti úkrytu, v lepším případě jen v nevyhovující boudě. V zimě a chladu se pak trápení psů znásobuje. Proto pracovníci útulku nabízejí pomoc, stačí je kontaktovat.

„Lidé nám často posílají fotky psů svých sousedů nebo dalších obyvatel z té či oné obce, kteří jsou nevhodně, často až tragicky zaopatřeni a ptají se, co mohou udělat, aby se pejskovi žilo lépe. Rodina, která je vlastní, se jich často nechce vzdát, ale neumí se anebo nemůže postarat tak, jak by si zasloužili a potřebovali, tak se jim snažíme alespoň zlepšit podmínky k žití,“ vysvětluje Gabriela Jägerová. Ta proto vyzývá každého, kdo potřebuje pomoc s opravou boudy, vylepšením prostoru, kde pes žije, aby se nebál na útulek obrátit. „Nechceme moralizovat, nabízíme pomoc,“ vzkazuje Jägerová. Útulek už takto dle jejích slov pomohl fence z Třemešné, která neměla ani vlastní boudu či pejskovi, který živořil přivázaný u dětského domku, z něhož zbyl jen kus dřeva.

Jan Rác u tachovského soudu.
Za zarostlý řetěz a karabinu procvaklou kůží na krku psa dostal podmínku

Šmudlináři také už dlouhodobě pomáhají psím kamarádům lidí bez domova anebo lidí drogově závislých. „Rozhodně nikomu takovému nedáváme peníze, ale vždy se snažíme pomoci. Pokud pes bezdomovce nebo majitele, který je závislý na drogách, potřebuje veterinární ošetření, tak jej zajistíme. Pokud nás požádají o vodítko na psa, deku nebo chtějí psa odčervit, jsme rovněž nápomocni,“ popsala další poskytovanou pomoc provozovatelka Šmudliny.

Pracovníci útulku v různých centrech, kde se tyto skupiny lidí čas od času objevují, vyvěšují pravidelně letáčky s potřebnými informacemi a telefonními čísly. „Několikrát se stalo, že za námi přijeli i bezdomovci z Plzně,“ vzpomíná Jägerová. Útulek rád pomůže, ale klade si za podmínku, že bude mít o zvířeti pravidelné informace a přehled. V případě ošetření na veterině musí majitel zvíře vodit na kontroly, a o všem pracovníky útulku informovat. „Příkladem je dobrmanka Zita, jejíž majitelka je z Tachova. Je to bezdomovkyně, ale svoji fenku má ráda a protože nemá dostatek financí, tak kdykoliv se Zitce něco stane, zařizujeme jí ošetření, čas od času také dočasný azyl. Naposledy šlápla na sklo a pořezala si tlapku. I toto ošetření jsme zařídili a uhradili,“ uvedla Gabriela Jägerová.

„Lidé nám mohou zavolat na 724583768, pokud to bude v našich možnostech, rádi pomůžeme,“ vzkazuje závěrem provozovatelka útulku.