Vzhledem ke stále rostoucím cenám potravin a energií ale mnozí lidé zvažují a počítají, jestli se v rodinném rozpočtu najdou finance i na dobrosrdečnost. Ač pohled na okno s krmítkem plným ptáčků přináší potěšení, leckdo už nákup krmení zvažuje anebo alespoň bude muset omezit. Deník přináší informace kdy začít krmit, čím a v jakých cenových relacích se ptačí krmivo pohybuje.

„S přikrmování ptáků je vhodné začít v době, kdy se skutečně významně ochladí a dojde k omezení nabídky přirozené potravy,“ říká ornitolog Martin Liška z Muzea Českého lesa v Tachově. Ten přikrmování v teplém počasí nedoporučuje z důvodu možného šíření ptačích chorob jako je například trichomoniáza. „Osobně mám dobré zkušenosti se semeny slunečnice a lojovými koulemi anebo hovězím lojem,“ radí Liška. Dle jeho slov nelze lidem rozmlouvat ani přikrmování jinými obilovinami či semeny. „Znám případy, kdy lidé mají dobrou zkušenost s prosem apod. Plodožravým druhům udělají radost třeba starší jablka,“ vypočítává Liška. Ornitolog se vztyčeným prstem varuje před krmením ptactva pečivem, zvláště pak soleným. „Sůl má negativní vliv na ptačí nervovou soustavu. Navíc pro ně představuje vatu bez výživového hodnoty než skutečné krmivo,“ vysvětluje důvody.

Z práce do práce, tak vypadá život mnoha dobrovolných hasičů, kteří po své běžné pracovní době vyjíždějí ve svém volnu pomáhat tam, kde je potřeba.
Dobrovolní hasiči z Tachovska měli v uplynulých dvou měsících plné ruce práce

„Kupuji slunečnici přímo u zemědělců, kilo vycházelo prozatím na 19 kč, beru rovnou celý pytel, takže mám za tisícovku 50 kilo semene,“ prozradila Deníku členka České společnosti ornitologické Hana Kinkalová. „Osobně krmím celoročně na více lokalitách, ptáčkům nasypu černou slunečnici a hlavně jim také doleju vodu do vybudované „lesní fotolouže“, kam chodí pít. Kromě slunečnice kupuji ovocné koule a běžné lojové koule, ale ne tady v Čechách, nýbrž v Německu. Tam je prodávají rovnou jsou bez síťky. Šíťka je pro ně nebezpečná, koule se mají dávat do zásobníku,“ říká Kinkalová. Ta neváhá opeřencům přilepšit sušenými červy či nadrcenými ořechy, přidává zakoupené směsi pro lesní ptactvo.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

Slunečnice leckde zlevnila, na následné zdražení to zatím nevypadá. V některých zverimexech platí, že čím větší balení koupíte, tím levněji vás vyjde. Celoročně pro ni lidé chodí do Zverimexu Belty, s. r. o., v Plané v Zámecké ulici. S novou dodávkou zboží ji zde nyní mohou zakoupit levněji. Zatímco ještě nedávno stál tříkilový pytel slunečnicových semínek 109 korun, nyní vyjde na 99 Kč, tj. kilo stojí 33 korun.. Pokud se zákazník rozhodne netroškařit a pozásobit se na delší čas případně se podělit s rodinou nebo přáteli a zakoupí si 40 kg slunečnice najednou, zaplatí bez koruny tisícovku, čímž se cena slunečnice dostává na pětadvacet korun za kilo.

Kulturní památka, kaple Nejsvětější Trojice, poničená při automobilových závodech je opravená. Nové jsou i dveře a také celkový nátěr.
Kaplička u Boněnova poničená při rallye je opravena, podívejte se

K velmi navštěvovaným obchůdkům s krmením a chovatelskými potřebami ve Stříbře patří KRMIVA E. Černý v Mánesově ulici. Pokud se odsud rozhodnete odnést slunečnici váženou po kilech, vyjde vás kilo na 32 korun. Celý čtyřicetikilový pytel zde stojí 1280 Kč. Lojové koule prozatím v době návštěvy Deníku v nabídce sortimentu chyběly. „Čekáme na dodávku zboží, ale malé by měly stát 13 korun,“ sdělila obsluhující. Se zdražením ptačí potravy zde rozhodně nepočítají. Lojové koule balené po šesti kusech celkem za 36 korun mohou lidé pořídit v Bezručově ulici ve Stříbře v Chovatelských potřebách Aport u Jitky Baxové. Velká, samostatně balená zde stojí čtyřicet korun a krámek nabízí také směsí semínek a tuku plněnou polovinu kokosového ořechu, která vás vyjde na 37 Kč. Směs pro venkovní ptactvo zde zakoupíte kilo za 45 korun a pokud jste přišli pro nejvíce prodávanou slunečnici, mají zde šestikilové pytle za 220 korun. „Všem zákazníkům kladu na srdce, že lojové koule je třeba vyndat z obalové síťky a raději pouze někam položit než pověsit. Ptáčci se mohou o síťku zranit. Napište to velkými písmeny,“ kladla na srdce reportérce Deníku vzkaz majitelka krámku Jitka Baxová.

A osud ptactva není lhostejný ani lidem ve Staňkově. Z prodejny FITMIN chovatelské potřeby si odnášejí malé lojové koule za sedm korun, velké pak mohou koupit za 15 kč. „Máme zatím staré zásoby slunečnice, kilo u nás stojí 35 korun, množství navážíme dle přání zákazníka. Se zdražováním nepočítáme, cena zůstane stejná, “ sdělila Deníku po telefonu majitelka obchodu Markéta Karbanová. V její prodejně je možné zakoupit také krmné směsy pro venkovní ptáčky, kdy se cena pohybuje dle obsahu kolem 60 Kč za kilo.